Příběhy pomoci z českobudějovické diecéze

Tradiční koleda se na počátku roku 2021 musela kvůli epidemiologické situaci obejít bez toho hlavního: bez koledníků v ulicích. Do sbírky tak bylo možné přispět pouze online nebo prostřednictvím „statických pokladniček“. Do 884 pokladniček rozmístěných po celé českobudějovické diecézi se vybralo celkem 3 057 191 Kč. Dalších 718 644 Kč přinesla novinka v podobě online koledy. Darované peníze již pomáhají v desítkách charitních zařízení a službách pro nemocné, seniory, handicapované, rodiny s dětmi a lidi v tísni v našich regionech i v zahraničí. Jsme Vám nablízku i v době covidové a také díky Vašim dobrým skutkům můžeme dál pomáhat, kde je potřeba.

Děkujeme za Vaši štědrost a solidaritu!

2021

rodina

Nebýt Tříkrálové sbírky, tak zmrznou

Čtyřčlenná rodina měla díky darům dobrosrdečných lidí celou tuto zimu čím topit. Celkem jim sociální pracovnice z pelhřimovské Charity za peníze z Tříkrálové sbírky zajistily dodávku 4 tun uhlí ...

Finanční problémy bohužel nejsou to jediné, s čím se rodina potýká. Hledat si práci je pro maminku šestileté dívky a tříletého hocha v této době takřka nemyslitelné. Navíc dcerka i syn zápolí s různými neduhy. Holčička má velké zažívací potíže po potravinách obsahujících lepek a chlapečka čeká operace tzv. koňské nohy. Z prostředků Tříkrálové sbírky proto pracovnice pelhřimovského charitního centra pro rodinu KLÍČ v těchto týdnech nakupuje děvčátku bezlepkové potraviny a mouku, ze které jí maminka peče chléb. Ortopedické pomůcky pro kloučka pravděpodobně budou předmětem žádosti o podporu z Tříkrálové sbírky do budoucna.

Topivo nakoupené za stejné prostředky nedávno ulehčilo složitou situaci také matce samoživitelce, která v souvislosti s pandemií covidu-19 ztratila práci a nyní je odkázána pouze na přivýdělek. Dary od dobrých lidí jí zaplatily 40 desetikilových balíčků briket. Napříště už ženě pokryjí alespoň část základních potřeb dávky hmotné nouze, o něž jí charitní sociální pracovnice pomohla zažádat.

Charita Pelhřimov

Zdravotní pomůcky pro Jiříka

Dvaadvacetiletému Jirkovi nikdo neřekne jinak než Jiřík.  Dětská mozková obrna provázená kvadruparézou donutila jeho maminku ve svém životě mnohé změnit a uzpůsobit, ale rozhodně ani jednomu z nich nevzala radost ze života a motivaci zvládat úskalí, která tato nemoc a život přinášejí. A že jich není málo ...

Celodenní péči, potřebu pravidelných rehabilitací a nutnost obstarávání nezbytných zdravotních pomůcek ještě doplnila přísná bezlepková dieta. Se vším jsou spojené nemalé náklady. Část pomůcek hrazená zdravotními pojišťovnami bohužel zdaleka nepokryje běžnou potřebu, a právě zde pomohla Tříkrálová sbírka 2021. Díky finanční podpoře určené na zakoupení nezbytných zdravotních pomůcek se může Jiřík, dopoledne ve stacionáři, který navštěvuje, odpoledne a o víkendech s maminkou, cítit nejen psychicky, ale i fyzicky dobře při všech činnostech, které má rád. Ať už je to koupání, procházky, poslech rytmické hudby, ochutnávání surovin, když maminka vaří, či návštěva širší rodiny, kterou Jiřík bezmezně miluje.  

Českobudějovická Charita je s Jiříkovou rodinou v pravidelném kontaktu. Z Tříkrálové sbírky 2020 přispěla Charita rodině na zakoupení automobilu, bez kterého už si péči o Jiříka a nezbytné přesuny jeho maminka nedovede ani představit.

Charita České Budějovice

Tabita

Tříkrálová sbírka pomáhá až v Bělorusku

Tříkrálová sbírka v českobudějovické diecézi pomáhá i v zahraničí. Část výtěžku diecézní Charita zasílá například do Běloruska, kde od roku 2017 takto podporuje službu Tabita při Caritas Minsk, jejíž pracovníci a dobrovolníci pečují o seniory, dospělé i děti s těžkým zdravotním postižením...

Ne každý si může v Bělorusku dovolit platit za služby státních pečovatelů, současně není jisté, zda najatý pracovník bude vykonávat své povinnosti dobře. Péče o nemocné na lůžku se tak stává hlavním úkolem rodiny. Odlehčovací služba Tabita pečujícím rodinám poskytuje oporu a ukazuje, jak se o nemocného starat v domácích podmínkách.
Podpora tohoto projektu nás těší o to víc, jelikož jej přímo v Bělorusku pomáhá rozvíjet Češka Ludmila Plátová.
 
Diecézní charita České Budějovice
FCH Tábor_předávání daru

Sporák pro maminku samoživitelku

Díky darům z Třkrálové sbírky 2021 mohla táborská Charita zakoupit mamince samoživitelce nový sporák, aby svému synovi mohla bez starostí uvařit. Pro jejího syna pak zajistili repasovaný počítač, bez kterého se děti dnes už při výuce neobejdou ...

Pro někoho je to záblesk „starého světa“, ve kterém vyrůstal, pro jiné inovace. Táborská Charita na začátku letošního roku připravila pro bezmála 19 tisíc domácností na Táborsku originální pohlednice s tříkrálovým požehnáním. Na distribuci celkem 18 700 kusů pohlednic se podílela Česká pošta na sklonku roku 2020. V poštovních schránkách tříkrálové pohlednice mohli najít obyvatelé Tábora, Chýnova, Sezimova Ústí, Plané nad Lužnicí, Jistebnice, Drhovic a okolních obcí.

„Aby lidé o symbolické tříkrálové požehnání nepřišli, rozhodli jsme se je předat v podobě pohlednice, kterou jsme nechali rozeslat do domácností po celém Táboře a blízkém okolí. Společně s tradičním tříkrálovým požehnáním K † M † B byly na pohlednici uveřejněny informace, jakým způsobem je možné do sbírky přispět. Nechyběl ani platební QR kód,“ doplňuje táborská koordinátorka Tříkrálové sbírky Adéla Novotná. Domácnosti tak do vlastních rukou obdržely tradiční požehnání v trochu jiné, nápadité podobě a zároveň věděly, jak mohou přispět do sbírky, i když pravděpodobně, kvůli epidemickým opatřením, žádné koledníky v ulicích neuvidí.

A nápad měl u Táborských úspěch – i díky pohlednici zaznamenali v rámci online koledy bezmála 45 tisíc korun. „Mohli jsme tak zakoupit mamince samoživitelce paní Janě nový sporák, aby svému synovi mohla bez starostí uvařit, a také jsme rodině zajistili repasovaný počítač, bez kterého se děti dnes už při výuce neobejdou,“ upřesňuje jeden ze záměrů sbírky ředitel táborské Charity Miroslav Petrášek.

Mám velkou radost z nového sporáku, syn samozřejmě z počítače. Je to pro nás velká pomoc. Obě darované věci nám udělaly velkou radost a ulehčí nám život. Děkujeme všem dárcům. Už se těším na to, jak budu moci uvařit Péťovi jeho oblíbené jídlo bez toho, aniž bych měla strach, že je nedovařím,“ zmínila vděčná paní Jana při předávání spotřebičů.

Charita Tábor

IMG_2527

Aby ve Veselíčku bylo veseleji

Maminkám v těžké situaci pomáhá Domov sv. Alžběty pro matku a dítě zřizovaný Farní charitou Veselíčko, která sídlí ve stejnojmenné vesnici poblíž Milevska. Matky z celé České republiky zde najdou nejen přechodné bydlení, ale i pomoc v jejich mnohdy svízelných situacích...

Přicházejí jak ženy týrané či maminky bez přístřeší, tak matky, kterým hrozí odejmutí dítěte. Podpora ze strany azylového domu směřuje k jejich osamostatnění a převzetí zodpovědnosti za život svůj i dítěte. Kapacita domu je osm rodin, domov může na krátký pobyt přijmout i otce s dětmi.

Na podpoře chodu tohoto domu se prostřednictvím Tříkrálové sbírky opakovaně podílí i farnosti spadající pod Městskou charitu České Budějovice (např. Střížov, Římov). Díky štědrým dárcům byly ve Veselíčku pokryty stále se zvyšující náklady na energie a v tomto roce je navíc v plánu oprava střechy.

Charita České Budějovice

...

Všechny záměry Tříkrálové sbírky 2021 se zobrazí po rozkliknutí + u DIECÉZE ČESKOBUDĚJOVICKÉ

Příběhy pomoci z Tříkrálové sbírky 2020

Jubilejní 20. ročník Tříkrálové sbírky 2020 vynesl v českobudějovické diecézi 8,5 milionů korun. Darované peníze již pomáhají v desítkách charitních zařízení a službách pro nemocné, seniory, handicapované, rodiny s dětmi a lidi v tísni v našich regionech i v zahraničí. Jsme Vám nablízku i v době covidové a také díky Vašim dobrým skutkům můžeme dál pomáhat, kde je potřeba.

Děkujeme za Vaši štědrost a solidaritu!
 

Adelka Jiranova_TKS2020

Rehabilitační kolo pro Adélku

Adélce z Trhových Svinů, jež žije od narození s dětskou mozkovou obrnou, nadělili Tři králové speciální rehabilitační kolo Alinker za 56 407 Kč. Při chůzi na kole si zlepší nejen fyzické schopnosti, ale aktivuje i mysl. Jízdu už Adélka pilně cvičí pod dozorem maminiky.

Více v reportáži ČT24.

Jiřík _TKS 2020

Oddech při pečování a příspěvek na auto

Jirkovi Tříkrálová sbírka pomohla uhradit potřebné asistenční služby. Jiřík je už dospělý muž a péče o něj je pro samotnou maminku velmi náročná. Jiřík je v zařízení moc rád a jeho maminka má větší prostor na odpočinek, načerpání nových sil a také na vyřizování potřebných věcí. Výtěžek sbírky přispěl také na nákup auta, které Jirkova rodina využívá na různé přesuny – do denního stacionáře, k lékaři, na rehabilitační pobyty, návštěvu bazénu nebo výlety.

auto_FCH Tábor

Za klienty rychleji

Tříkrálová sbírka 2020 přispěla Farní charitě Tábor 50 000 Kč na nákup jejího prvního vozu. Zaměstnanci charitních služeb tak mohou být více mobilní, pružně reagovat na poptávky od klientů a být tam, kde je zrovna potřebné.

Více v reportáži ČT24.

Sušice_TKS 2020

Úchopové rukavice zlepší kondici

Z Tříkrálové sbírky 2020 podpořila Oblastní charita Sušice klienta ze střediska v Kašperských Horách, který měl autonehodu s následkem ochrnutých dolních končetin, a také zhoršený úchop horních končetin.
Díky příspěvku ve výši 4 500 Kč si může pořídit  úchopové rukavice, které mu pomohou usnadnit běžný život a zlepšit kondici. S jejich použitím totiž může lépe posilovat horní končetiny na rehabilitačním šlapadle. 

TKS2020_Pelhřimov

Díky Třem králům konečně dobře vidí

U klientky Charitní záchranné sítě v Pelhřimově si pracovnice všimla, že něco není v pořádku s jejími brýlemi. Jelikož se ženě zhoršoval zrak, ale na nové by neměla, slepila dvoje staré brýle dohromady a v žádné lepší řešení ani nedoufala. Za vykoledované peníze pelhřimovská Charita paní pořídila brýle na dálku i na blízko. Na obou očích má silné dioptrie, takže se bez dobrých brílí jen těžko obejde, zvláště v zaměstnání, které si aktivně hledá.

...

Všechny záměry Tříkrálové sbírky 2020 se zobrazí po rozkliknutí + u DIECÉZE ČESKOBUDĚJOVICKÉ