Jak tři králové pomohli Matějovi?

Jak tři králové pomohli Matějovi?

Diecézní charita České Budějovice podpořila z Tříkrálové sbírky také několik lidí s dětskou mozkovou obrnou. Jedním z nich je Matěj, kterému výtěžek zajistil osobní asistenci. Děkujeme, že se rozhodl s námi svůj příběh sdílet.

„Jmenuji se Matěj a je mi 24 let. Po narození jsem v nemocnici dostal zánět mozkových blan. Od té doby mám dětskou mozkovou obrnu a jsem na vozíčku.

I přesto chci být užitečný, a tak chodím pomáhat do samoobsluhy a na obecní úřad, kde mě to moc baví. Mám rád lidi a jsem moc rád v jejich společnosti. Doprovázet mě ale musí osobní asistentky, které mi pomáhají, protože sám bych to nezvládl. Když skončíme v práci, vyzvedneme s asistentkou oběd a jedeme domů, kde mi pomůže se naobědvat. Většinou pak ještě stihneme jít na procházku u nás ve vsi. O víkendech se s ní vídám také. Když přijde v neděli, jdeme buď na ryby nebo na nějaký delší výlet.

Také moc rád sportuji. Pravidelně jezdím do posilovny Loděnice v Českých Budějovicích, kde cvičím svaly na speciálních strojích pro vozíčkáře a vesluji na veslovacím trenažeru, který je také speciálně upravený. Občas jezdím i s ostatními na soutěže.

Jsem rád, že si díky tomu, že mám asistentku, mohu naplánovat čas tak, jak chci já a nemusím být pořád s rodiči.


Děkuji Vám všem."

Matěj