Padesátka poutníků překonala 30 km pro diecézní Charitu Zobrazit fotogalerii
11. října 2021 Z Charity

Padesátka poutníků překonala 30 km pro diecézní Charitu

V noci z 8. na 9. října se vydala padesátičlenná skupina poutníků na noční 30kilometrový pochod z Českého Krumlova do Českých Budějovic. Diecézní charita České Budějovice touto akcí v rámci Diecézní pouti 2021 symbolicky otevřela oslavy ke 30 letům od svého vzniku.

„Jedná se o jakousi pouť dva v jednom – pouť ke 30 letům od založení diecézní Charity v rámci Diecézní pouti 2021. Kdo se kolem Charity pohybuje, tak ví, že práce v Charitě je občas až bláznivě různorodá, a proto vznikla i tato netradiční akce, která nás napadla jako příznačná pro oslavu 30 let Charity v naší diecézi. Každý kilometr symbolizuje jeden rok fungování diecézní Charity,“ řekl v úvodu na vlakovém nádraží v Českém Krumlově ředitel Diecézní charity České Budějovice Jiří Kohout.

Zážitek v nohách i v srdci

„Přeji nám všem, aby tato cesta nebyla pouze fyzickým úsilím, ale i duchovním zážitkem, abychom mysleli na Charitu. Tato pouť je i příležitostí ke sdílení, popovídání, abychom nebyli se svými myšlenkami sami,“ dodal prezident diecézní Charity P. Stanislav Brožka. K charitní pouti se připojili také mládežníci se svým programem v podobě netradičního pojetí křížové cesty pod hlavičkou Diecézního centra pro mládež, jehož ředitel P. Rafał Piotr Kaca se ujal společné úvodní modlitby, při níž poutníkům požehnal na cestu a popřál, aby tato noc i putování bylo zážitkem prožitým nejen v nohách, ale především v srdci.

Na českokrumlovském nádraží se o půlnoci sešlo celkem padesát odvážných poutníků, kteří se nehledě na panující noc a chlad vydali na 30kilometrovou trasu do Českých Budějovic – a všichni zdárně došli do cíle po svých! Připravené pohotovostní vozidlo využil pouze nejmladší z poutníků, osmiletý Kryštof, a to těsně před koncem trasy. První skupina poutníků dorazila na Středisko budějovické diecézní Charity už kolem 6. hodiny ráno. Zde na ně už čekalo vítané občerstvení – teplé nápoje, polévka a domácí koláče, ale i pamětní list a suvenýr v podobě placky.

„Během poutě jsme všichni krátce sešli z plánované trasy, ale v nejbližší možném bodě jsme se opět sešli všichni pohromadě a s úsměvem jsme pokračovali podle plánu.  Věřím, že nám všem zúčastněným tato pouť mnohé přinesla, a to nemyslím jen puchýře na bolavých nohou, ale i duchovní zastavení, které tak v dnešní době potřebujeme,“ zmiňuje ředitel Kohout a dodává: „Chtěl bych poděkovat zástupcům Charit ze Sušice, Strakonic, Tábora, Jindřichova Hradce a Střediska Diecézní charity České Budějovice i dalším poutníkům za absolvování této netradiční noční poutě. Děkuji také všem, kteří se podíleli na zajištění přípravy občerstvení, domácího pečení i pohotovosti pro případný svoz unavených poutníků.“

Vyvrcholením pouti byla mše svatá sloužená v rámci Diecézní pouti 2021 diecézním biskupem Mons. Vlastimilem Kročilem, který v průběhu mše vyzdvihl důležitost a rozsah charitního díla v naší diecézi a poděkoval za něj Bohu.

Více informací k oslavám 30 let Diecézní charity České Budějovice najdete ZDE.

foto: Jakub Jakoubek a archiv DCHCB