První a divoký rok Young Caritas v České republice. Vzdělávali, motivovali i bavili!

První a divoký rok Young Caritas v České republice. Vzdělávali, motivovali i bavili!

Mladí dobrovolníci Charity Česká republika Young Caritas mají za sebou první rok činnosti. I přes překážky spojené s omezeními kvůli pandemii koronaviru se jim podařilo se uspořádat řadu akcí, které seznámily desítky dětí s důležitými celospolečenskými tématy jako je pomoc druhým, trvalá udržitelnost či sociální spravedlnost. Kromě workshopů a projektových dnů uspořádali Young Caritas dva příměstské tábory a otevřeli vlastní klubovnu. I tento rok plánují Young Caritas mnoho osvětových aktivit. 

Young Caritas působí v současné době v Praze, Plzni, Hradci Králové a Českých Budějovicích a ve všech těchto městech zorganizavali minulý rok mnoho osvětových akcí. Šlo například o workshopy pro děti, na nichž převládaly výtvarné a další kreativní činnosti, či projektové dny, které se zaměřovaly celý den na jedno celospolečenské téma, jako je trvalá udržitelnost či ekologie. V září se navíc v Českých Budějovicích podařilo otevřít klubovnu Young Caritas, ve které budou mladí dobrovolníci ve spolupráci s odborníky zdarma pořádat projektové dny a organizovat besedy, tvůrčí dílny a další aktivity pro děti a mládež.

„Když na začátku roku 2020 začínal projekt Young Caritas, nikdo netušil, kolik komplikací se mu postaví do cesty.,“ vysvětlil generální sekretář Charity Česká republika Jakub Líčka. „Realizační tým plánoval workshopy, tematické projektové dny, sdílení zkušeností mezi vedoucími pracovníky i příměstské tábory. Nástup pandemie však většinu plánů zhatil. V projektu jde totiž především o fyzické setkávání, což po většinu roku nebylo možné,“ dodal Líčka.

Hlavní aktivity tak proběhly především v období letních prázdnin, kdy se Česká republika nadechla v krátkodobém uvolnění a lidé se mohli opět setkávat. Mladí nadšenci Young Caritas tuto situaci využili naplno a spolu s dobrovolníky se zúčastnili Letní filmové školy v Uherském Hradišti a festivalu WeMind v Praze na Střeleckém ostrově. Na obě akce si připravili mnoho aktivit pro děti i dospělé, které vzdělávají a zároveň baví. Za zmínku stojí především takzvané Živé knihovny, které umožňují číst příběhy živých lidí prostřednictvím přímo kladených otázek. Umožňují tak poznat lidi, kteří si prošli násilím, rasismem či jinými neobyčejnými životními etapami.  

V červenci a v srpnu proběhly také v Praze dva příměstské tábory Young Caritas, „Cesta po světadílech“ a „Země na dlani“.  První, jak název napovídá, byl zaměřený na poznávání cizích kultur, zvyků i kuchyní. Druhý příměstský tábor se tematicky zaměřil na naší planetu a její přírodu. Děti se zde učily ohleduplnosti k životnímu prostředí i k ostatním lidem.

Věříme, že podpora dětí a mládeže a posilování jejich vědomostních, sociálních a komunikačních dovedností přes netradiční metody neformálního vzdělávání mohou přispět k dalšímu rozvoji nejen dětí samotných, ale i celé občanské společnosti“, říká o Young Caritas Líčka.   

Pro letošní rok chystají Young Caritas i přes komplikace v souvislosti s pandemií koronaviru opět mnoho aktivit. Novinky a aktuality mohou zájemci najít na nových webových stránkách www.youngcaritas.cz.


V České republice se zrodil projekt Young Caritas pod hlavičkou Charity Česká republika a je součástí stejnojmenné celoevropské platformy. Je spolufinancován Evropskou unií a jeho hlavním cílem je vytvoření platformy pro podporu neformálního vzdělávání dětí a mládeže v charitní síti v České republice.

YC_logo EU_MŠMT

Více o Young Caritas České Budějovice

Mgr. Martina Nováková

PR pracovník (vztahy s veřejností)
Tel.: 732 483 213 E-mail: 88EDZ.549hIk1~l7VX~nT678T-uk87j7T-M