Lidé v českobudějovické diecézi darovali v Tříkrálové sbírce rekordních 13 638 509 korun. To je o téměř milion víc než v loňském roce. Vybrané peníze podpoří předem schválené záměry jednotlivých Charit. Půjdou na přímou pomoc lidem nemocným, hendikepovaným nebo v těžké životní situaci, ale podpoří také rozvoj jednotlivých charitních služeb.

V letošním roce bylo v diecézi zapečetěno 2 785 kasiček. Na Strakonicku, Táborsku nebo Sušicku do nich lidé darovali rekordní částky peněz. Každým rokem také přibývají obce a města, kde se koledníci s Božím požehnáním a prosbou o podporu lidí v nouzi objevují – letos to bylo například v Chrobolech na Prachaticku, Opařanech na Táborsku, nebo Nové Vsi na Českokrumlovsku. Rekordní je i sbírka v celorepublikovém pohledu. V tuto chvíli je sečteno 96 procent kasiček a na kontě je 178 milionů korun, o 3 miliony víc, než bylo v roce 2024. Bezhotovostní platby je možné posílat do konce ledna, online kasička na webu Tříkrálové sbírky funguje celoročně. 

Míst, kde Tříkrálová sbírka pomáhá, je za 25 let její existence skutečně nespočet. Do českobudějovické diecéze přinesla už téměř 130 milionů korun. Celorepublikově se pak jedná o víc než 2 miliardy korun. Za to se realizovalo na 10 tisíc projektů. Vše ze života Tříkrálové sbírky letos lidem v rámci jubilea přiblížila výstava v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. A podařil se nám také zápis do České knihy rekordů, když se v Plané nad Lužnicí sešel dosud největší počet lidí s korunou na hlavě,” uvádí Marie Vaňo, diecézní koordinátorka Tříkrálové sbírky.

Příběhy, kde tyto peníze pomáhají, jsou tak rozmanité jako charitní služby samy. Například v Trhových Svinech pomáháme několika rodinám v tíživé finanční situaci tím, že jim hradíme školní obědy pro děti. Na Pelhřimovsku se zase investují statisíce do vybavení pro mobilní hospicové služby. Jinde pomáháme v řádech desetitisíců s rehabilitacemi a zdravotními pomůckami pro děti nebo dospělé, kteří se perou se závažným onemocněním nebo hendikepem. Ve Strakonicích zase výnosem ze sbírky dofinancováváme stavbu Domova klidného stáří sv. Anny v Sousedovicích, který zvýší jeho kapacitu i komfort, protože jak víme, míst pro seniory je v podobných zařízeních nedostatek. Investujeme do azylových domů pro matky s dětmi i muže a podporujeme děti v nízkoprahových službách. Pochopitelně dlouhodobou prioritou je rozvoj naší pečovatelské či zdravotní služby. Je těžké něco vyzdvihnout, ale pokud bych přeci jen měl, je to nasazení našich koledníků a dárců. Velmi si vážíme a děkujeme lidem, kteří mají otevřená srdce, sami často nemají na rozdávání, a přesto se rozhodnou věnovat svůj čas nebo peníze na podporu lidí v nouzi,

říká Jiří Kohout, ředitel Diecézní charity České Budějovice.

Výtěžek sbírky je rozdělen podle předem daného klíče. Do míst, kde byly peníze vykoledovány, se vrací téměř dvě třetiny (65 %) výtěžku. Dalších 15 % jde na velké projekty regionálních (diecézních) Charit. Celkem 10 % putuje na rozvojovou pomoc v zahraničí a do krizového fondu, odkud jsou prostředky uvolněny při mimořádných událostech u nás i ve světě, 5 % se použije na celostátní projekty Charity Česká republika. Na organizaci sbírky je ze zákona určena režie ve výši 5 % vykoledované částky.

JAK HODNOTÍ TŘÍKRÁLOVOU SBÍRKU V JEDNOTLIVÝCH CHARITÁCH?

ČB Čakov

ČESKÉ BUDĚJOVICE

V místech, kde koledují koledníci Charity České Budějovice lidé darovali přes tři miliony korun.  

„Rádi bychom upřímně poděkovali všem dárcům za jejich dary v rámci 25. ročníku Tříkrálové sbírky a zároveň také všem koledníkům a ostatním lidem, kteří se do sbírky na Českobudějovicku aktivně zapojili. Letošní ročník byl pro Charitu České Budějovice speciální nejen z důvodu významného jubilea sbírky, ale také s ohledem na sloučení s Charitou Týn nad Vltavou od 1. 1. 2025. 

Z výtěžku letošní sbírky v rámci fondu přímé pomoci podpoříme mimo jiné například šestiletého chlapce se závažným zdravotním omezením v důsledku dětské obrny nebo nově pána, který zůstal ochrnutý po těžkém úrazu páteře. 

V rámci prostředků určených k rozvoji služeb bychom chtěli financovat individuální psychoterapie pro klienty služby Domino, právní poradenství pro klienty občanské poradny nebo provoz Klubu seniorů v Týně nad Vltavou. 

Malí koledníci byli odměněni vstupenkami do plaveckého bazénu v Českých Budějovicích a možností navštívit promítání pohádek v kině Kotva zdarma,“ doplňuje Ivana Fenclová, ředitelka Charity České Budějovice. 

Jindřichův Hradec

JINDŘICHŮV HRADEC

Adam je mladý muž, který neměl jednoduché a bezstarostné dětství. Ve 14 letech přišel o matku, o čtyři roky později ztratil i otce. Smutek a beznaděj, které následovaly, ho postupně vedly na cestu alkoholu. Ztráta rodičů, absence rodinné podpory a stabilního zázemí ho dovedly až k tomu, že v srpnu minulého roku skončil bez domova. Pomoc dostal i díky Tříkrálové sbírce.

„Byl jsem úplně na dně. Nevěděl jsem, co dál. Cítil jsem se ztracený,“ vzpomíná Adam. Bez střechy nad hlavou, bez cíle, v hluboké depresi. Začátkem roku, kdy už začínal mít pocit, že je situace bezvýchodná, se rozhodl obrátit na Charitu Jindřichův Hradec.

„Adam k nám přišel na začátku ledna. Ubytovali jsme ho v naší Noclehárně sv. Antonína, kde měl možnost odpočinout si a načerpat síly,“ říká Libuše Šimonová, sociální pracovnice Charity Jindřichův Hradec. „Naší prací je nejen poskytnout lidem přístřeší, ale také jim pomoci najít cestu k samostatnosti.“

Sociální pracovnice Adama podpořila v jeho rozhodnutí změnit svůj život, poskytla mu poradenství a pomohla najít práci, která mu opravdu umožnila se osamostatnit.

„Naším úkolem je nabídnout lidem jak materiální pomoc, tak i podporu při hledání nových možností. Adam je příkladem toho, že i z těžkých životních situací je možné se dostat, pokud má člověk správnou pomoc. Proto je hlavním záměrem letošní Tříkrálové sbírky podpora rozvoje našich služeb na Jindřichohradecku a Dačicku. Zejména se jedná o nákup automobilu pro terénní služby, ale také o lepší zajištění služeb pracujících s dětmi, mládeží nebo celou rodinou či jednotlivci v krizi. Výtěžek bude využit i pro naše další projekty, zejména dlouhodobě podfinancovanou Výdejnu Samaritán, která pomáhá lidem v hmotné nouzi nebo osobám zasaženým mimořádnou událostí. Část finančních prostředků využijeme na přímou pomoc lidem v nouzi. Výtěžek podpoří také rozvíjející se Dobrovolnické centrum, které zastřešuje dobrovolnictví u různých cílových skupin na Jindřichohradecku. Vaše dary jsou pro nás neocenitelné a umožní nám pokračovat v naší pomoci tam, kde je to nejvíce potřeba.“ říká ředitelka Charity Jindřichův Hradec, Karolína Píchová.

ČK Michnice 2

ČESKÝ KRUMLOV

„I letos nám obyvatelé celého Českokrumlovska dokázali, že pořád máme spoustu laskavých a velkorysých lidí. Díky výtěžku z Tříkrálové sbírky můžeme podpořit novou sociální službu, kterou poskytujeme od 1. ledna tohoto roku – Terénní programy. 

Tato služba nám umožňuje pomáhat nové cílové skupině – lidem, kteří se ocitli v těžkých životních situacích. Můžeme je podpořit přímo v jejich domovech a přinést tak naději tam, kde doposud byly jen obavy. Každá koruna a každý úsměv, kterým jste naše koledníky obdarovali, se proměňuje ve skutečnou pomoc. Děkujeme všem, kteří se jakýmkoliv způsobem podíleli na Tříkrálové sbírce. Bez vás by to nebylo možné!“ říká Ivana Žáčková, ředitelka Charity Český Krumlov.

Strakonice

STRAKONICE

Letošní Tříkrálová sbírka na Strakonicku opět pokořila hranici 1 milion korun. „Děkujeme všem, kteří se do ní zapojili. Od 2. do 14. ledna se vydalo na koledu přes 700 nadšených dětí, aby rozdávaly radost a požehnání, a aby pomohli těm, co to nejvíce potřebují“ uvedla ředitelka Charity Strakonice Olga Medlínová. „Stejně jako v loňském roce bude výtěžek použit na přístavbu a rekonstrukci Domu klidného stáří sv. Anny v Sousedovicích. Tato investiční akce pomůže navýšit počet klientů v zařízení a významně zvýší komfort bydlení,“ doplňuje.

Charita Strakonice rozšíří ubytovací kapacity svého Domu klidného stáří sv. Anny v Sousedovicích na Strakonicku a zároveň významně zvýší pohodlí klientů. Investice si vyžádá 100 milionů korun. Osmdesát procent této částky je pokryto z dotace Ministerstva práce a sociálních věcí, zbytek je hrazen formou úvěru. Přestavba začala v polovině července.

Zájem o služby Charity Strakonice je velký a převyšuje ubytovací možnosti tohoto zařízení. Proto vidíme jako nezbytné domov rozšířit. Potřebujeme podporu na přístavbu, která navýší kapacitu o 11 míst. Přístavbou a přestavbou současného domova se výrazně zvýší i komfort ubytování seniorů. Vznikne 33 jednolůžkových pokojů a 4 dvoulůžkové pokoje, vlastní vývařovna, prostorná místnost pro aktivizaci s východem přímo na zahradu a získáme i evakuační lůžkový výtah.

„Cílem je navýšit kapacitu ze třiceti na čtyřicet jedna lůžek a zlepšit ubytovací komfort. Dům získá také vlastní vývařovnu, velké prostory pro aktivity a lůžkový výtah,“ uvedla ředitelka Charity Strakonice a vedoucí domu Olga Medlínová.

vizualizace přístavby Sousedovice 

Investice si vyžádá 100 milionů korun. Osmdesát procent této částky je pokryto z dotace Ministerstva práce a sociálních věcí, zbytek je hrazen formou úvěru. Projekt počítá s tím, že nové prostory budou hotové na konci příštího roku. „Jedná se o historicky největší investiční akci Charit v naší diecézi. Věříme, že vše proběhne bez komplikací a klienti tak brzy budou mít ještě kvalitnější zázemí,“ dodává Jiří Kohout, ředitel Diecézní charity České Budějovice.

jídelna 2  vícelůžkový pokoj

Výstavbu může podpořit každý a to ve veřejné sbírce

Třeboň2

TŘEBOŇ

Jako ředitelka Charity Třeboň cítím hlubokou vděčnost za letošní Tříkrálovou sbírku, která nám přinesla nejen rekordní výtěžek, ale i nové příběhy solidarity a laskavosti. Letos se koledování rozšířilo do dalších míst, kde lidé s otevřeným srdcem přijali tuto výjimečnou tradici. Bylo krásné a hluboce lidské vidět, jak se lidé poprvé zapojují, v mnoha obcích jsme slyšeli, že koledníci spolu se zpěvem přinesli i pocit naděje a spojení.

Každá darovaná koruna má pro nás obrovskou hodnotu. Výtěžek sbírky věnujeme na rozvoj služeb, které pomáhají seniorům, zdravotně postiženým a lidem, kteří se ocitli v těžkých životních situacích. Zvláštní pozornost budeme věnovat našemu Středisku pomoci, které je pro mnohé záchranným bodem – místem, kde lidé v nouzi nacházejí potřebnou pomoc a kde jim poskytujeme potravinovou i materiální podporu, která jim pomáhá překonat těžké chvíle. Je pro mě fascinující sledovat obrovskou sílu, kterou má spojení dobrovolníků, obcí a lidí s dobrým srdcem. Společně dokážeme skutečně velké věci. Děkujeme, že jsme součástí tohoto jubilejního ročníku, a těšíme se na další společné kroky v pomoci těm, kteří to nejvíce potřebují,“ říká ředitelka Charity Třeboň Dana Zavadilová.

Pelhřimov Č. Řečice

PELHŘIMOV

„Jsme vděční, že u lidí přetrvává důvěra v Tříkrálovou sbírku a výtěžky se rok od roku zvyšují. Díky ochotě mnoha lidí se daří sbírku rozšiřovat do nových míst, letos například poprvé koledovaly dvě skupinky v obci Skrýšov. V naší oblasti pomáhají se sbírkou stovky dobrovolníků, kteří jsou mnohdy na první pohled neviditelní. 

Ceníme si každé spolupráce a pomoci. Získané dary rozdělíme mezi pět záměrů. Jelikož jsme se od 1. ledna sloučili s Charitou Kamenice nad Lipou, výtěžek mimo jiné podpoří kamenický Klub seniorů, péči o seniory, handicapované osoby a bude použit na zkvalitňování poskytovaných služeb. Velká částka finančních prostředků poputuje do Charitní záchranné sítě na přímou pomoc lidem v nouzi nebo podpoří rozvoj Domácí hospicové péče Iris, v rámci níž dlouhodobě investujeme do nákupu kompenzačních pomůcek pro klienty,“ říká Jiří Smrčka, ředitel Charity Pelhřimov.

Písek 4

PÍSEK

„Tříkrálová sbírka se stala nedílnou součástí života v našem regionu. Každý rok spojuje jednotlivce i celé rodiny, kteří chtějí pomoci těm, kdo se ocitli v těžké situaci. Letos jsme chtěli zvlášť zdůraznit význam rekonstrukce Azylového domu pro matky s dětmi ve Veselíčku, která pomůže vytvořit bezpečné a důstojné zázemí pro rodiny bez domova. 

Výtěžek navíc podpoří provoz našeho Střediska pomoci i rozvoj Charitní záchranné sítě, která je klíčová pro pomoc nejzranitelnějším. Na Písecku a Milevsku máme velkou radost z každoročně rostoucího počtu koledníků i zájmu veřejnosti. Je to jasný ukazatel, že lidem v našem regionu není lhostejný osud druhých, a tato solidarita nás v Charitě nesmírně těší a motivuje k další práci. Děkuji všem, kteří sbírku podpořili, ať už svým zapojením nebo finančním příspěvkem, " říká ředitel Charity Písek Dalibor Dávid.

PT-V

PRACHATICE - VIMPERK

„Díky podpoře Tříkrálové sbírky 2025 můžeme pokračovat v našich klíčových službách, které pomáhají těm nejzranitelnějším ve společnosti. Letos bychom chtěli zvlášť zdůraznit podporu Domova klidného stáří Pravětín, kde plánujeme využít prostředky na pořízení specializovaného zdravotnického vybavení, které výrazně zlepší úroveň péče o naše klienty. 

Dále výtěžek sbírky využijeme na podporu Charitního domova sv. Dominika Savia pro matky s dětmi a Domu sv. Petra pro muže, které poskytují bezpečné zázemí a podporu těm, kteří se ocitli v krizové životní situaci. Přestože výtěžek sbírky pomalu narůstá, čelíme novým výzvám, zejména ubývajícímu počtu koledníků a vedoucích skupinek. Vnímáme také regionální rozdíly ve výši darů, které mohou odrážet ekonomické možnosti a ochotu jednotlivých komunit. Všem, kdo se i přes tyto obtíže do sbírky zapojují – ať už jako dárci, koledníci či dobrovolníci – patří náš velký dík. Vaše podpora nám umožňuje udržet a dále rozvíjet pomoc, která je pro mnohé zcela zásadní,“ dodává Dana Marková, ředitelka Charity Prachatice-Vimperk.

Horažďovice

HORAŽĎOVICE

„Letošní jubilejní ročník Tříkrálové sbírky nám přinesl rozšíření do nových obcí na Kasejovicku a Nepomucku, což samozřejmě vedlo k celkovému nárůstu počtu koledníků a vedoucích skupinek. Jsme velmi rádi, že se tradice tříkrálového koledování rozšiřuje i do oblastí, které dosud nebyly touto sbírkou zasaženy.

Pokud jde o letošní záměry, rádi bychom z tříkrálového výtěžku zakoupili infuzní pumpu pro naši domácí zdravotní péči. Tento zdravotnický prostředek, který v kontrolovaném množství dodává do pacientova těla tekutiny (např. živiny nebo léky), je pro výkon naší terénní zdravotní péče nezbytný. Jeho nákupem splníme požadavek zdravotních pojišťoven i lékařů na přístrojové vybavení našich zdravotních sestřiček a hlavně zajistíme lepší péči pro naše klienty.

Dalším důležitým záměrem je podpora nově vzniklé sociální služby, která v naší Charitě funguje od 1. ledna 2025. Jedná se o odlehčovací službu, která dlouhodobě v našem regionu chyběla.“ Říká Olga Šulcová, koordinátorka Tříkrálové sbírky v Horažďovicích.

Sušice 2

SUŠICE

„Letošní sbírka se vydařila, povedlo se nám obnovit tradici a znovu naši koledníci navštívili Frymburk, Žichovice, Žihobce, Annín. Součástí tříkrálové sbírky bylo i několik akcí jako je příchod Tří králů na sušické náměstí, ukončení sbírky na Mouřenci. A na úplný závěr nás čeká poděkování našim malým koledníkům v sušickém kině. Do sbírky se zapojilo více než 250 dobrovolníků. 

Zážitků a milých setkání bylo velmi mnoho. Mám velkou radost z nárůstu vaší podpory, kdy jste do kasiček přispěli o stotisíc více než v předchozím roce. Letos jsme v zapečetěných kasičkách měli 704 311,- Kč (včetně online a bezhotovostních plateb pak celkem 721 362,- Kč), které využijeme na provozní náklady našich středisek, materiální pomoc pro osoby v sociální či hmotné nouzi, podpora dobrovolnictví, fond krizové humanitární pomoci. Velmi si vážíme vaší podpory, díky které budeme moci i nadále plnit poslání naší organizace,” Jitka Kozlová, koordinátorka Tříkrálové sbírky v Sušici.

Tábor

TÁBOR

Také pro Charitu Tábor byl výnos Tříkrálové sbírky letos rekordní. Lidé jí darovali přes 800 tisíc korun. 

„Letošní jubilejní 25. ročník Tříkrálové sbírky považujeme za velmi vydařený. A to nejen díky krásnému výtěžku, kdy obyvatelé Tábora o okolí darovali do Tříkrálové sbírky 845.899 Kč, tedy o necelých 32 tisíc korun více, než v loňském roce.

Díky této úžasné částce můžeme podpořit samoživitele a osoby v sociální či hmotné nouzi, zkvalitnit sociální služby Charity Tábor, přispět na provoz Domu Sv. Františka ve Veselí nad Lužnicí nebo podpořit projekty Táborská stravenka a Táborská noclenka. Za skvělý úspěch považujeme také zápis do České knihy rekordů, kdy se v Plané nad Lužnicí sešlo 509 králů a jeden velbloud s papírovou korunou na hlavě.  

Chtěla bych z celého srdce poděkovat všem, kteří se do Tříkrálové sbírky zapojili, nebo přispěli finančním darem. Jste úžasní a díky vám můžeme dál pomáhat,“ komentuje průběh Tříkrálové sbírky její táborská koordinátorka Jana Woldřichová. 

Veronika Rybáčková

tisková mluvčí, public relations
Tel.: 703 401 260 E-mail: 8.qsRYUSZ-umSW7%WkvDRW7r