Kurzy českého jazyka, výlety i materiální pomoc
2. srpna 2022 Podporují nás

Kurzy českého jazyka, výlety i materiální pomoc

Projekt Společně pro Ukrajinu - pomoc dětem uprchlíků na jihu Čech pomáhá dětem do 18 let, které sem z Ukrajiny utekly před válkou. Cílem projektu je podpořit ukrajinskou mládež v integraci, poskytnout vzdělávací a volnočasové aktivity a poskytnout materiální pomoc. Diecézní charita České Budějovice v rámci projektu realizuje letní intenzivní kurz českého jazyka a několik jednodenních výletů po jižních Čechách. Ukrajinské děti podpořila také materiální pomocí, a to potravinovými a hygienickými balíčky a vybavením do školy.

Ke konci července se uskutečnil intenzivní kurz českého jazyka, který byl součástí příměstského tábora pro ukrajinské děti. „Poradna pro cizince a migranty ve spolupráci s Young Caritas tak vytvořila týden plný učení a zábavy. Dopoledne probíhala výuka a odpoledne byl vždy odpočinkový program. Kurz dopomohl k integraci dětí v českém prostředí a připravil je na zářijový nástup do škol,“ informuje Alena Bártíková, vedoucí Poradny pro cizince a migranty. Podpořené děti se mohly také zúčastnit několika výletů po jižních Čechách. Vyzkoušely si cestování MHD a poznaly zajímavá místa v regionu. Na všech výletech si mohly také s dobrovolníkem Charity procvičit češtinu.

1659509155042
Součástí projektu Společně pro Ukrajinu - pomoc dětem uprchlíků na jihu Čech byla také materiální pomoc. Potravinové a hygienické balíčky a vybavení dětí do školy bylo poskytnuto těm rodinám, resp. dětem, které jsou po příchodu na jih Čech ve finanční tísni. „Z části se jim tak zjednoduší jejich náročná situace,“ objasňuje vedoucí služeb Nikola Novotná Marková. A dále doplňuje: „Balíčky s materiální pomocí podpořily nejen děti, které se přihlásily na kurz českého jazyka. Balíčky jsme rozdávali také v našem Kontaktním a poradenském místě, kam si pro ně ukrajinské rodiny s dětmi chodily. Celkem jsme tak mezi ukrajinské děti rozdělili 40 balíčků potravin a 40 hygienických balíčků.“


1658404295585Jedny z podpořených dětí jsou také sourozenci Olesia a Stanislav. Společně se zúčastnili příměstského tábora s výukou českého jazyka, na který se moc těšili. Olesia a Stanislav přišli s rodiči do České republiky v březnu, kdy museli opustit Ukrajinu kvůli válce. Když byli ještě doma chodili do školy, maminka pracovala jako učitelka na základní škole a tatínek jako překladatel.
Do České republiky přijeli autem. Do Diecézní charity České Budějovice, přesněji do Poradny pro cizince a migranty, se dostali díky charitní pracovnici, která pomáhá na Odboru azylové a migrační politiky v Českých Budějovicích. V Poradně potom rodině poskytli potřebnou pomoc a rady, kde si ještě vyřídit všechny důležité dokumenty. Následně rodiče čekalo hledání práce a děti nastoupily do školy. „Chodily jsme do ukrajinské třídy a už jsme si našly i několik kamarádů. Teď ale máme prázdniny. Byli jsme na výletě v Německu za mojí kamarádkou z Ukrajiny ze školy. S rodiči tam teď bydlí,“ vzpomíná Olesia. Je to jediná kamarádka, o které mají od začátku války zprávy. Maminka je nyní bez práce, tatínek se snaží opět pracovat jako překladatel. „Bohužel zatím neumím moc dobře česky, tak je složité si najít práci. Všichni se ale česky učíme rádi a už trochu rozumíme. Doufáme, že to bude brzy lepší,“ dodává tatínek Olesii a Stanislava.

 

1658404295575    1659509222491    1659509155035

 

Projekt je podpořen z veřejné sbírky Pomozte dětem z Ukrajiny realizovaného Nadací rozvoje občanské společnosti. 

POMOZTE DĚTEM          NADACE ROZVOJE OBČANSKÉ SPOLEČNOSTI

 

trojlogo_obdelnik_barva

young_caritas_tab