Sobota na Novohradské ve znamení zdravých zubů Zobrazit fotogalerii

Sobota na Novohradské ve znamení zdravých zubů

Sobota 26. června patřila ve vyloučené lokalitě na Novohradské zdravým zubům. Konkrétně pak workshopu pro dospělé a hravému projektovému dni pro děti za účasti dentální hygienistky Věry. Vzdělávací projektový den pro děti uspořádali komunitní pracovníci projektu Komunitní práce Novohradská ve spolupráci s Young Caritas České Budějovice.

Jedním z cílů projektu Komunitní práce Novohradská pro rok 2021 je osvěta členů komunity v péči o zuby. Pro děti i dospělé si tedy komunitní pracovníci připravili vzdělávací akci ke správné péči o chrup na základě požadavku obyvatel lokality.

„Na základě monitoringu jsme zjistili, že pouze jedna dívka z lokality dochází na pravidelné preventivní zubní prohlídky, jelikož si uvědomuje rizika spojená se špatnou péčí o zuby. Tato dívka proto přišla s návrhem, aby se v rámci komunitní práce řešilo i téma péče o zuby.  Zásadní pro nás byla motivace k účasti na samotné akci a k pravidelné péči o zuby. Dalším ideálním krokem pak bude zajištění zubního lékaře a docházení na preventivní prohlídky, " uvádí komunitní pracovnice Zuzana Fraňková.

Projektový den pro děti s názvem Zdravé zuby komunitní pracovníci zajistili ve spolupráci s projektem Young Caritas.  Děti se  tak zábavnou formou v podobě nejrůznějších "zubních" her, kvízů a pohybových aktivit učily například co zubům ne/škodí i jak si je správně čistit.
Současně proběhl také dvouhodinový vzdělávací workshop pro dospělé členy komunity, na němž dentální hygienistka Věra všechny ujistila, že při správně zubní hygieně se není třeba zubaře bát. Trpělivě vysvětlila, co jsou zuby a dásně, jak jim škodí cukry, bakterie, kouření i jiné škodlivé vlivy. I dospělí se nemuseli bát zeptat na nejrůznější dotazy, které se zubů a zubní hygieny týkají. Malé i dospělé pak nejvíce zaujalo čištění zubů za pomoci barevného plakového indikátoru.

„Akce byla nad očekávání velmi úspěšná. Děkujeme také za dárkové sety kartáčků a zubních past pro zdravé zoubky společnosti dm drogerie markt Česká republika. S nimi to čistění zubů půjde (třeba nejen dětem) určitě mnohem lépe", svěřuje se komunitní pracovnice Zuzana Fraňková. 


Projekt Komunitní práce Novohradská 2021 je realizován díky finanční podpoře Úřadu vlády České republiky,
Jihočeského kraje a Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.

Úřad vlády ČRjihocesky-kraj-logoVDV Olgy Havlové