Pomoc Intervenčního centra vyhledá ročně na 300 lidí

Pomoc Intervenčního centra vyhledá ročně na 300 lidí

Na 300 lidí ročně se obrátí na Intervenční centrum s prosbou o pomoc. Ubližují jim jejich nejbližší. Ti, kteří by je měli chránit a být jejich oporu. Nejčastějšími klientkami jsou ženy, ale domácí násilí je nezřídka pácháno právě i ženami na mužích. Ti mají ale ze studu a strachu často větší problém vyhledat odbornou pomoc. Násilí ale samo neodezní a čím déle zůstane neřešené, tím víc se může stupňovat. 

Řádky níže přibližují příběh ženy, která v sobě našla odvahu řešit domácí násilí a kontaktovala nás. Pracovnice Intervenčního centra jí pak pomohly vymanit se z kruhu domácího násilí.

Paní Jana žila v nájemním bytě s manželem a dvěma dětmi. Ani vzdáleně se ale nejednalo  o láskyplné rodinné soužití. Manžel Janu opakovaně slovně napadal, vyhrožoval jí, několikrát ji i fyzicky napadl. Jejich děti byly bohužel často svědky těchto situací.
Násilně se začal chovat po narození jejich prvního dítěte, paní Jana se však nikdy nikomu nesvěřila, měla strach a styděla se. Postupně dokonce zpřetrhala na naléhání muže všechny kontakty s přáteli a bývalými kolegy. S rodinou se setkávala také jen velmi sporadicky. Po posledním útoku dostala ze svého manžela obrovský strach, nejen o sebe a své zdraví, ale hlavně  o děti, proto přivolala Policii. Ta muže vykázala na 10 dní ze společného bytu. Touto cestou se Jana také dostala k Intervenčnímu centru. Jeho pracovnice s ní sepsaly návrh na předběžné opatření, které soud schválil a prodloužilo dobu zákazu styku s manželem.

Jana dochází do Diecézní charity České Budějovice, která Intervenční centrum zaštiťuje, i nadále. Získala tam oporu a nabídku pomoci, ať už se jednalo o akutní zásah v nejkrizovějším období, nebo dlouhodobější sociální a právní poradenství. Pracovnice Janě pomohly také najít zaměstnání. S manželem se rozvádí.

logo_ICKaždý si zaslouží žít v klidu a bezpečí. Jsme tu, abychom Vám pomohli. Intervenční centrum pro osoby ohrožené domácím násilím poskytuje své služby bezplatně v rámci celého Jihočeského kraje. Najdete nás v Českých Budějovicích na adrese Kanovnická 18. Pokud nemůžete přijet Vy za námi, přijedeme my k Vám.

Krizová linka: 603 281 300.