Konec školního roku bývá pro většinu dětí radostným obdobím. Vysvědčení, poslední zvonění, představa dvou měsíců volna. Jenže ne pro všechny. Pro mnoho žáků je závěr roku spojený se stresem, obavami a strachem z reakce rodičů. A pro rodiče zase začíná období, kdy řeší, jak dětem zajistit smysluplný program, bezpečí a podporu. Právě proto je důležité mluvit o tom, co se v rodinách na přelomu června a července skutečně děje – a jak můžeme pomoci.
Strach dětí z vysvědčení: tichý problém, který často nevidíme
Mnoho dětí se bojí přinést domů vysvědčení. Ne kvůli známkám samotným, ale kvůli očekávání, tlaku a obavám z reakce dospělých. Často se setkáváme s těmito situacemi:
- dítě se bojí přiznat horší známku
- má pocit, že zklamalo
- srovnává se s ostatními
- bojí se trestu nebo křiku
- neví, jak o svých potížích mluvit
Je důležité připomenout, že vysvědčení není vizitkou hodnoty dítěte. Je to jen momentka, která ukazuje, kde je potřebná podpora – ne důvod k trestu nebo studu.
Prázdniny: volný čas dětí a starosti rodičů
Dva měsíce volna jsou pro děti skvělé, ale pro rodiče často představují výzvu. Řeší:
- jak zajistit dohled, když pracují
- jak naplnit dětem čas smysluplně
- jak omezit nadměrné trávení času u obrazovek
- jak zvládnout konflikty mezi sourozenci
- jak udržet pravidla a režim
Děti zase mohou prožívat nudu, osamělost, nejistotu nebo naopak přetížení z příliš mnoha aktivit.
Naše nabídka pomoci během prázdnin
Aby prázdniny byly pro děti bezpečné, klidné a přínosné, nabízíme rodičům i dětem podporu:
- konzultace pro rodiče, kteří si nejsou jistí, jak s dítětem mluvit o vysvědčení
- poradenství pro děti, které mají strach, nízké sebevědomí nebo se trápí školními výsledky
- podpora při nastavování domácích pravidel, aby prázdniny proběhly v klidu
- průběžná pomoc rodičům, kteří během léta řeší konflikty, vzdor, úzkosti nebo jiné potíže u dětí
Jsme tu proto, aby prázdniny nebyly jen „přežité“, ale skutečně prožité.
Konec prázdnin: podpora pro děti, které čekají komisionální zkoušky
Pro některé děti není konec srpna časem těšení do školy, ale obdobím velkého stresu. Komisionální zkoušky mohou být náročné nejen akademicky, ale hlavně psychicky.
Pomáháme:
- podpořit rodiče, kteří nevědí, jak dítě motivovat bez zbytečného stresu
- pracovat s pocitem selhání, který děti často trápí
Neúspěch v jednom předmětu není konec světa. Je to příležitost naučit se něco nového – o škole, o sobě i o tom, jak zvládat překážky.
Jsme tu pro vás
Ať už řešíte strach z vysvědčení, prázdninový režim, konflikty doma nebo přípravu na komisionální zkoušky, můžete se na nás kdykoli obrátit. Společně najdeme cestu, jak dětem i rodičům ulevit, dodat jistotu a zvládnout léto v klidu.
SOCIÁLNĚ AKTIVIZAČNÍ SLUŽBY PRO RODINY S DĚTMI A RODINNÉ PORADNY
NÍZKOPRAHOVÁ CENTRA PRO DĚTI A MLÁDEŽ
Autor článku: lic. Petr Malík, MBA, PR pracovník Charity Prachatice-Vimperk