Intervenční centra se propojují s platformou Nenech to být v boji proti domácímu násilí

Intervenční centra se propojují s platformou Nenech to být v boji proti domácímu násilí

Další lockdown, zákaz sociálních kontaktů a docházky dětí do škol opět zhorší klima v rodinách a uzavře oběti domácího násilí do bytů s agresory. V roce 2020 se s žádostí o pomoc na intervenční centra v ČR obrátilo 9 053 osob a očekáváme, že v roce 2021 toto číslo bohužel nebude nižší. Covidová opatření tak tvrdě dopadla na rodinný a partnerský život. V kombinaci s existenčními a finančními stresy mohou do rodin s domácím násilím přinést další eskalaci. Dle výzkumů APIC (Asociace pracovníků intervenčních center ČR) každá 5. až 6. rodina v České republice zažívá domácí násilí a v 80 % těchto rodin žijí děti. A domácí násilí se nevyhýbá ani mužům či seniorům.

Osoby ohrožené domácím násilím se dosud mohly na intervenční centra (IC) obracet zejména osobně, mailem či po telefonu. Zcela ale chyběla možnost spojit se s příslušným IC anonymně a přímo z domova. Startupová platforma Nenech to být a Intervenční centra se spojují do nového projektu Nenech.se, který nabízí každé ohrožené osobě v ČR možnost včasného, snadného a bezpečného kontaktu s intervenčním centrem přímo z domova.

„Strach z nákazy, distanční výuka dětí i nedostatek kontaktu s okolím uzavřeli celé rodiny v domácnostech. Snažíme se být obětem domácího násilí co nejvíce k dispozici. Konzultujeme po telefonu, e-mailu, častěji i prostřednictvím sociálních sítí. Bohužel, agresoři mají velmi často přístup k telefonu oběti a není také možné, aby oběť nepozorovaně opustila domácnost a dostavila se na osobní konzultaci. Nově mohou osoby ohrožené domácím násilím či jejich blízcí využít také online schránku důvěry na webu Nenech.se, která je také umí nasměrovat na nejbližší odbornou pomoc," říká Nikola Marková, vedoucí českobudějovického intervenčního centra s působností rámci celého Jihočeského kraje.

Na webové adrese Nenech.se najdou oběti i jejich blízcí veškeré instrukce a další užitečné informace, kam se v případě domácího násilí dále obrátit. Nejdůležitější součástí webu je ale právě formulář, díky kterému se oběť propojí, klidně anonymně, s příslušným intervenčním centrem. Díky unikátnímu kódu, tak může oběť konverzovat s IC nedohledatelně a říct si tak bezpečně o pomoc.

„Za spolupráci s platformou Nenech to být jsme velmi rádi, neboť v době úplného omezení sociálních kontaktů i širší rodina a komunita jako případní svědci domácího násilí, nemohou podpořit oběť, pomoci jí. Slibujeme si, že díky novému online prostoru se staneme snadno dosažitelnou a bezpečnou pomocí pro kohokoli (děti i dospělé), kdo se bude chtít svěřit, podpořit a nasměrovat na nejbližší místo pomoci v jeho regionu.” komentuje spolupráci Mgr. Martina Vojtíšková předsedkyně Asociace pracovníků intervenčních center ČR

„Máme radost, že můžeme platformu Nenech to být nabídnout jako bezpečnou alternativu spojení s intervenčními centry všem, kteří se s domácím násilím setkávají. Naše platforma už pomohla tisícům dětí, které se setkaly se šikanou a anonymně se mohly svěřit. A my doufáme, že podobnou službu udělá i pro oběti a svědky domácího násilí.” dodává Jan Sláma, CEO FaceUp technology a spoluzakladatel platformy Nenech to být.

Nenech.se

Nenech to být!

Setkáváte se doma s ponižováním,
zastrašováním, bitím? Ubližuje vám blízký
člověk? Ozvěte se Intervenčnímu centru. Nově nás můžete bezpečně a anonymně kontaktovat také přes  oznamovací web. Odborní pracovníci vám rádi pomohou a poradí ve vaší tíživé situaci.

VÍCE INFORMACÍ



Asociace pracovníků intervenčních center ČR sdružuje 16 poskytovatelů specializované krizové pomoci pro osoby ohrožené domácím násilím – intervenční centra. Ta nabízí telefonický, ambulantní kontakt, případně krizové lůžko. Jejich pomoc je dosažitelná díky terénní službě v každém městě i obci. Intervenční centra může kontaktovat kdokoli, kdo zažívá nebo je svědkem domácího násilí. V případě, že Policie ČR vykázala násilnou osobu ze společného obydlí, pracovníci intervenčních center ohrožené osoby sami kontaktují a nabízejí jim bezplatnou pomoc a podporu. Kontakty na intervenční centra najdete na www.domaci-nasili.cz nebo www.mlceniboli.cz nebo nově www.nenech.se.

Nenech to být je online platforma společnosti FaceUp Technology, kterou založilo trio středoškolských studentů - Jan Sláma, David Špunar a Pavel Ihm. Co původně začalo jako studentský projekt, který pomáhal dětem ve školách upozornit anonymně na šikanu, přerostlo v roce 2020 do globálního produktu nejen pro školy, ale i pro firmy. Nyní už platformu NNTB využívají dva tisíce organizací ze čtyř světadílů.
Nenech to být – Aby se nikdo nebál ozvat.

Zdroj: Tisková zpráva APIC a NNTB