Naše pouť do Říma se uskutečnila u příležitosti Svatého roku, který je pro katolíky mimořádným časem milosti, duchovní obnovy a posílení víry. Této výjimečné události se zúčastnili někteří ředitelé místních Charit naší diecéze a měli možnost pozvat své rodinné příslušníky nebo kolegy z práce. Společně jsme tak vytvořili pestrou skupinu poutníků, kterou spojovala nejen víra, ale i touha po hlubším prožitku a poznání duchovního i historického bohatství Říma.
Do Říma jsme dorazili v pondělí 9. června a ubytovali jsme se v papežské koleji Nepomucenum, která se stala naším zázemím pro následující dny.
Kde se rodila víra
Hned v úterý jsme se vydali na první poutní místa. Dopoledne jsme navštívili katakomby svatého Kalixta, jedno z nejvýznamnějších raně křesťanských pohřebišť, které jsou jedním z nejrozsáhlejších a nejvýznamnějších pohřebišť v Římě. „Je to tiché a chladné podzemí, které doslova dýchá odvahou a vírou prvních křesťanů. Silně na mě zapůsobilo stát na místech, kde se víra rodila uprostřed pronásledování, bolesti a naděje. Společná mše v této svatyni pod zemí ve mně zanechala hluboký pocit vděčnosti, úcty a sounáležitosti,“ popisuje ředitelka Charity Třeboň Dana Zavadilová. Poté jsme pokračovali do majestátní baziliky svatého Pavla za hradbami. Odpolední program byl neméně bohatý – navštívili jsme Lateránskou baziliku, Svaté schody, baptisterium, Lateránskou univerzitu a den jsme zakončili v bazilice svatého Kříže v Jeruzalémě.
Setkání s papežem a antický Řím
Středeční dopoledne bylo pro některé poutníky výjimečné díky účasti na generální audienci se Svatým otcem na Svatopetrském náměstí. Setkání s papežem Lvem XIV., jeho slova a požehnání byly pro mnohé silným duchovním zážitkem a připomínkou univerzálnosti církve. Odpoledne jsme se vydali po stopách antického Říma. Navštívili jsme slavné Koloseum, symbol římské historie a síly, a poté jsme se prošli kolem Circo Massimo – někdejšího závodiště pro vozy. Pokračovali jsme na Aventin, jeden ze sedmi římských pahorků, odkud se nám naskytl krásný výhled na město. „Pomalu stoupám nahoru cestou okolo římského růžového sadu. Myslím na všechny, kteří tady prošli a nesli svoje strasti, bolesti, radosti… tak jako já! Přemýšlím i o těch, kteří to tady stavěli. Byl to jiný svět. Ještě pár kroků a jsem nahoře. Stojím zády k bazilice Santa Sabina (uvnitř okouzlující svou prostotou) a dívám se dolů na město. Pokaždé mě fascinují tyhle pohledy z výšky. Zavírám oči a snažím se zklidnit. Cítím vděčnost za možnost být teď tady, za tuto chvíli okamžiku, a ještě víc si vážím, že žiji tam, kde je moje doma,“ sdílí svůj silný zážitek v Římě ředitelka Charity Sušice Štěpánka Brabcová.
V podvečer jsme společně navštívili komunitu Sant´Egidio, kde nás jeden z místních dobrovolníků seznámil s jejím fungováním, provedl prostorem pro osoby bez domova, objasnil nám principy, na kterých stojí a v neposlední řadě nám přiblížil papeže Františka, kterému zvláště tato komunita nebyla lhostejná. Nezištná a dobrovolná pomoc chudým, která je založena na osobním vztahu a lásce, je pro nás velkou inspirací a viditelným naplněním evangelia.
V srdci katolické církve
Čtvrteční den začal velmi brzy, ale zato výjimečně – v 7:15 jsme slavili mši svatou v kryptě baziliky svatého Petra, blízko u hrobu tohoto apoštola. Byla to hluboce dojemná chvíle, kdy jsme se v tichu a pokoji mohli spojit v modlitbě na místě, které je srdcem celé katolické církve.
Po mši jsme pokračovali prohlídkou Vatikánských zahrad, které představují nádhernou oázu klidu a zeleně přímo ve Vatikánu. Nejde jen o obyčejný park, ale o živé muzeum plné historie, umění a spirituality. Zahrady zabírají přibližně polovinu rozlohy celého městského státu a jsou přístupné pouze s průvodcem.
Dopolední program jsme zakončili návštěvou Sixtinské kaple, ukryté v samotném srdci Vatikánu. Toto místo nutí k úžasu a zamyšlení nad lidskou kreativitou i duchovním hledáním. Kaple slouží jako papežská soukromá kaple a je svědkem jedné z nejdůležitějších událostí katolické církve – volby nového papeže během konkláve. Největší pozornost poutá neuvěřitelná fresková výzdoba, především Michelangelovy biblické výjevy, které zanechávají v návštěvníkovi hluboký dojem. Je to zážitek, na který se nezapomíná.
Odjíždíme s novou energií
V pátek jsme navštívili dvě významná duchovní místa – baziliku Panny Marie Sněžné (Santa Maria Maggiore), jednu ze čtyř papežských bazilik, a nedaleký kostel svaté Praxedy, který nás zaujal svou intimní atmosférou a nádhernými mozaikami. Obě místa nám nabídla prostor k tiché modlitbě a rozjímání. Řím dokáže člověka okouzlit na každém kroku. Španělské schody, Fontána di Trevi a mnoho dalších míst.
Závěr pouti jsme společně završili mší svatou v kapli Nepomucena, kde jsme se naposledy sešli jako poutní skupina. Někteří se po mši vydali na cestu domů, jiní zůstali v Římě až do soboty. „Dostali jsme spoustu duchovních impulsů a myslím, že nám spolu bylo dobře i lidsky. Určitě z toho budeme čerpat v dalším období. Ještě jednou moc děkuji panu prezidentovi za přípravu programu a duchovní doprovod,“ uzavírá ředitel Diecézní charity České Budějovice Jiří Kohout.
Text a foto: Účastníci pouti v rámci Jubilejního roku 2025