Každý člověk si přináší ze své domoviny část své kultury. Každý si s sebou nese svůj vlastní příběh. Kdo jsou cizinci, kteří na jihu Čech našli svůj nový domov a čím nás obohacují? Festival Kousek ZeMě, který organizuje Centrum pro cizince Diecézní charity České Budějovice, nabídl návštěvníkům setkání s cizinci z osmí zemí světa. Dopolední část byla věnovaná školním skupinám, odpoledne bylo plné kulturních vystoupení, vědomostních her a aktivit spojených s cizími kulturami a návštěvníkům přístupné zdarma.
Rena je z Tokia. Do Česka přijela s manželem, který pracuje v nadnárodním strojírenském koncernu. Sama stále dálkově studuje. Japonsko nereprezentuje sama. Doprovází ji Sasha z Ukrajiny, která vystudovala japanistiku, ovládá umění kaligrafie i skládání origami a před pár dny zahájila svou dobrovolnickou misi v Diecézní charitě. U jejich stánku je stále plno. Střídají se tu děti i dospělí a radost z dobře napsaného písmene nebo složeného origami je nefalšovaná.
Prostorem se line vůně etiopské kávy a ruce mnoha návštěvníků zdobí originální obrazce, které malují Indky. O svých kulturně i geograficky zajímavých a bohatých zemích tu vyprávějí Roshan a Thrpthi a taky Million s manželkou. Všichni tři v Českých Budějovicích pracují na vysoce odborných pozicích – ve strojírenství, farmacii a biologickém výzkumu. „Připravili jsme taky speciální zákusek a ukazujeme, jak my v Etiopii, domovině kávy, tento nápoj tradičně připravujeme,“ doplňuje Million.
Miloš zvládá češtinu tak dobře, že by málokdo odhadoval, že se do Česka přestěhoval teprve před dvěma lety. Nejprve jako zahraniční dobrovolník Evropského sboru solidarity, teď už jako pracovník chráněného bydlení Domu sv. Františka. Návštěvníkům vypráví o své rodné zemi – Srbsku a jeho přírodních krásách. A nejen o nich. Věděli jste, že odtud pochází nejdražší sýr z oslího mléka?
Početné zastoupení mají díky komunitnímu centru Nadija na Kousku ZeMě také lidé z Ukrajiny. Představují lidové tradice své země, kroje, jídlo a do energického tanečního workshopu zapojili desítky návštěvníků. Představily nejen své barevné kroje, ale i činnost svého spolku. „Našim krajanům, kteří prchají před válkou, o ocitli se tu bez svého zázemí a rodin, se snažíme vytvářet bezpečné zázemí, ale také příležitost k setkávání. Organizujeme kroužky pro děti i vzdělávací a kulturní aktivity pro dospělé,“ popisuje Natalija Herman.
Olga zastupuje v Evropě turisty nejméně navštěvovanou zemi – Moldávii. Návštěvníkům ukazuje, že i tam je mnohé k vidění. To Velkou Británii zná skoro každý. „Skoro každého ale překvapí, že ať jste kdekoli, nikdy nejste dál než 114 kilometrů od moře? Vaše země má ale spoustu jiných krás,“ směje se Pippa. Naše symbolická cesta kolem světa končí v Peru – u stánku sympatické Patricie. Ta si připravila překvapení, které milují děti po celém světě – piňatu. Velmi živo je také u stolku Indů - ti nabízeli malování henou a představili pestrobarevnost své země.
Kromě stánků jednotlivých cizinců festival doprovodily kapely My Tri a Sambejce - rajská zahrada tak byla plná španělských rytmů a nabízela příjemný kout k odpočinku. Program završila inscenace Elišky Mesfin Bouškové z Malého divadla Jak vytáhnout kořeny. Byla o hledání sebe sama a taky o tom, jak si i doma může člověk připadat jako cizinec. Také toto představení bylo zdarma a shlédlo ho 5 desítek návštěvníků. Nebo spíš se do něj aktivně zapojilo, protože Eliška do svého vyprávění vtáhla opravdu všechny.
Své znalosti o světě si mohli návštěvníci ověřit při hrách se slepou mapou nebo putováním s kvízovou stezkou.Festival ale obohatili také Česko-anglické gymnázium a Jihočeská univerzita s informacemi o možnostech studia v zahraničí nebo setkání se zahraničními studenty v Česku. Vědomostní soutěže a dopolední program pro školy připravila koordinátorka Young Caritas České Budějovice Lucie. „Tento festival je vlastně ukázkou toho, jak rozmanitá a pestrá je i práce pracovníků našeho Centra pro cizince. V loňském roce jsme pomohli více než 13 tisícům lidí jiných národností. Poskytujeme odborné poradenství, asistence například na úřadech nebo u lékaře, pochopitelně také tlumočení, pomáháme s hledáním práce, bydlení, organizují kurzy češtiny i komunitní setkání. Máme také speciální kontaktní místo pro ukrajinské uprchlíky, kde jsme zaměstnali řadu jejich krajanů, kteří už skvěle ovládají češtinu a dokážou tak pomoci i lidem s jazykovou bariérou,“ říká Klára Cvachová, vedoucí Centra pro cizince Diecézní charity České Budějovice.
Projekt Charita integruje ukrajinské uprchlíky na jihu Čech (reg. č. CZ.03.02.01/00/22_099/0000758) je podpořen
z Operačního programu Zaměstnanost plus.
Veronika Rybáčková
tisková mluvčí, public relations
Tel.: 703 401 260 E-mail: 8.qsRYUSZ-umSW7%WkvDRW7r