Požehnaný ležák i letos pomůže potřebným
29. listopadu 2019 Z Charity

Požehnaný ležák i letos pomůže potřebným

České Budějovice – Před katedrálou sv. Mikuláše byl v pátek 29. listopadu od 18 hod. oficiálně zahájen prodej adventního Požehnaného ležáku. Tento projekt chce také letos pomoci těm, o které se stará českobudějovická Diecézní charita.

Zahájení prodeje Požehnaného pivaNaražením prvního sudu a přípitkem prodej zahájili diecézní biskup Vlastimil Kročil, ředitel Budějovického Budvaru Petr Dvořák, náměstek primátora Juraj Thoma a ředitel Diecézní charity Jiří Kohout.Tomuto pivu udělil biskup Vlastimil Kročil požehnání letos 4. září ve varně Budějovického Budvaru. V letošním roce pak vyrobil pivovar pro účely charitativního prodeje 4000 lahví, to je o 1000 kusů více, než v loňském roce, kdy výtěžek z adventního prodeje činil 216 tisíc korun. Do ručního balení půllitrových lahví, které proběhlo již 28. listopadu v závodní jídelně pivovaru formou odpoledního před-adventního setkání, se zapojilo 60 dobrovolníků z řad zaměstnanců pivovaru a dobrovolníků z Diecézní charity. „Dnes přišlo zhruba 60 dobrovolníků od zúčastněných partnerů a zabalili čtyři tisíce lahví s požehnaným ležákem. 124 lahví obdrží papež František, řekl mluvčí pivovaru Petr Samec.

S využitím dalších dobrovolníků v rámci adventního prodeje se nepočítá, ujali se jej však profesionálové z budějovického pivovaru. Požehnaný ležák je letos nabízen v částečně zatepleném stánku u vchodu do katedrály sv. Mikuláše. Další stánek bude v rámci Adventních trhů přímo na náměstí Přemysla Otakara II. Dvě prodejní místa umožní nabídnout větší množství tohoto charitativního, především čepovaného piva.
Z Diecézní charity, kam výtěžek doputuje, se do balení ležáku zapojilo devět dobrovolníků. „Výtěžek bychom i letos rádi věnovali na podporu dobrovolníků – lidí, kteří pomáhají bez ohledu na honorář. O tyto pomocníky je nutné pečovat, tzn. zaškolit je, zajistit jim pojištění a supervize např. při práci s hendikepovanými lidmi. Na tyto účely již letos postupně věnujeme částku 216 tisíc korun, který byla získána při loňském prodeji požehnaného ležáku,“ prozradila plány Martina Baráková z Diecézní charity.
Do ručního balení se zapojil také ředitel pivovaru Petr Dvořák

Jsme na půdě pivovaru, kde probíhá balení požehnaného ležáku, a ptáme se ředitele Petra Dvořáka: Co říkáte této akci?
Projekt začal již před třemi roky, kdy jsme se přidali k delegaci a vezli jsme náš požehnaný ležák do Říma a byl na vánočním stole papeže Františku. Vloni jsme chtěli, aby tento ležák ochutnali také v Budějovicích a spojili to s charitativním účelem, kdy veškeré tržby dáváme Diecézní charitě. Letos už je naší milou povinností v tomto záměru pokračovat.

Vypravíte se s ležákem do Říma?
Speciální várku letos povede náš sládek Adam Brož, který ji Svatému otci osobně předá na generální audienci.

Čím je tento ležák výjimečný?
Speciální je tím, že tuto várku požehnal biskup Vlastimil Kročil přímo ve varně našeho pivovaru.

Požehnané pivo v lahviBalení ležáku probíhá přímo v závodní jídelně Budějovického Budvaru, kdy ho dobrovolníci přišli zabalit do papírového obalu… Jak vnímáte tuto aktivitu?
Vnímám to velmi pozitivně. Ve jménu našeho pivovaru také hrdě neseme jméno města, vnímáme to jako firma i každý jednotlivý zaměstnanec. A snad i potřebu vracet část našeho úspěchu spárky tomuto městu. Adventní čas si vyloženě říká o charitativní projekty a setkání. Dnes se tu takto scházíme, hovoříme spolu a snad i děláme něco pro dobrou věc.

Balení požehnaného ležáku se ujali dobrovolníci z řad zaměstnanců Biskupství českobudějovického

Na stůl Svatému otci
Adventní prodej předesílá další událost, kterou společný projekt pokračuje. Požehnaný ležák, letos již potřetí, ochutná také Svatý otec. 124 ručně balených litrových lahví mu 11. prosince, v rámci audience, předá biskup Vlastimil Kročil, spolu se sládkem Adamem Brožem a Jiřím Kohoutem. Ti papeži Františkovi představí záměr projektu i výsledky loňského prodeje a pomoc, kterou vybrané peníze umožnili klientům a uživatelům charitních služeb.

Autor článku: Miroslav Bína, Biskupství českobudějovické