Oslavte Den Charity v Českých Budějovicích
13. září 2022 Tiskové zprávy

Oslavte Den Charity v Českých Budějovicích

Den Charity se slaví každoročně 27. září na svátek sv. Vincence z Pauly, patrona a zakladatele moderní charitní práce. Na mnoha místech v České republice se na počest jeho svátku konají různé akce nejen pro veřejnost, ale i pro samotné zaměstnance Charit. V Českých Budějovicích se oslavy budou konat v úterý 20. září od 13 hodin u katedrály sv. Mikuláše.

Oslavy se po celé republice konají již od roku 2008. V tom roce vyhlásili čeští a moravští biskupové oficiálně den 27. září (svátek sv. Vincence z Pauly) právě jako Den Charity. „Jednotlivé Charity vždy pojmou oslavy po svém. Kolem tohoto svátku se pořádají různé prezentace, dny otevřených dveří, koncerty, výstavy, aktivity pro děti a samozřejmě také bohoslužby. V letošním roce jsme se spojili s Charitou České Budějovice, kdy uspořádáme společné odpoledne pro veřejnost. Srdečně Vás proto zveme v úterý 20. září od 13 hodin ke katedrále sv. Mikuláše v Českých Budějovicích,“ sděluje Jiří Kohout, ředitel Diecézní charity České Budějovice.

Pro veřejnost zde bude připraven bohatý program. Kromě samotné prezentace Charit, jejich služeb a projektů připravujeme kvízy, hry, soutěže a aktivity jak pro děti, tak pro dospělé, měření krevního tlaku nebo ukázku Taxíka Maxíka. Nebude chybět oblíbené malování na obličej, společné malování obrazu nebo výstava fotografií. A hlavně se můžete těšit na ukázku bezdomoveckého divadelního představení s názvem TV Homeless, které připravuje centrum pro osoby bez domova Dům sv. Pavla.

„Letos jsme se rozhodli pro zcela jiný formát oslavy Dne Charity – tentokrát se vydáme do centra města společně s diecézní Charitou. Cestou veřejné prezentace představíme naši práci pro lidi v nouzi. Chceme ukázat rozdíly, ale také jednotu v působnosti a rozsahu činnosti diecézní Charity a Charity České Budějovice. V neposlední řadě dát možnost přiblížit charitní činnosti široké veřejnosti, a to zábavnou a interaktivní formou.“ dodává ředitel Charity České Budějovice František Nestával.


Vincenc z Pauly (1576–1660)

Zakladatel a patron moderní charitní práce. Jako kněz zasvětil svůj život práci pro chudé. Za válek v letech 1648 až 1653 řídil z Paříže prostřednictvím misionářů dodávky potravin a oděvů pro válkou zbídačené kraje. Vincenc založil řadu charitativní organizací, zejména Kongregaci dcer křesťanské lásky a Kongregaci kněží misionářů.

Den Charity 2022