Diecézní Charita zřídila dočasné denní centrum pro lidi bez domova a noclehárnu pro muže Zobrazit fotogalerii
22. března 2021 Tiskové zprávy

Diecézní Charita zřídila dočasné denní centrum pro lidi bez domova a noclehárnu pro muže

Českobudějovická diecézní Charita zřídila od pondělí 22. března až do odvolání provizorní denní centrum a noclehárnu pro osoby bez domova. Reaguje tím na dočasné omezení provozu Domu sv. Pavla v Riegrově ulici, který se ocitl v karanténě kvůli pozitivnímu výskytu onemocnění covid-19 u několika klientů.

Dům sv. Pavla při Městské charitě České Budějovice při svém běžném provozu nabízí lidem bez domova celkem tři služby – Azylový dům, Noclehárnu a Nízkoprahové denní centrum. Nyní je celé centrum pro osoby bez domova minimálně do konce března v izolaci, jelikož se ani tomuto zařízení nevyhnula nákaza onemocněním covid-19. Mnoho lidí bez přístřeší by tak nemělo možnost kde se osprchovat, odpočinout si v teple, získat balíček s potravinami nebo sníst teplou polévku a dát si čaj nebo kávu.

„U budovy diecézní Charity poblíž Kanovnické ulice a konzervatoře jsme přes víkend zřídili dočasné provizorní denní centrum v podobě vyhřívaného stanu. K dispozici zde lidé bez domova mají teplé nápoje, jídlo poskytnuté Potravinovou bankou Jihočeského kraje, základní hygienu a nouzový šatník, v poledne vydáváme polévku, kterou dovážíme z jídelny v historické budově radnice,“
upřesňuje Petra Brychtová, vedoucí služeb Střediska Diecézní charity České Budějovice.

Provoz provizorního denního centra je celotýdenní, od pondělí do neděle od 8 do 13 hodin. Jeho chod zajišťuje vždy dvojice složená z dobrovolníka a pracovníka diecézní Charity – zapojeni jsou jak sociální pracovníci z charitních služeb, tak i zaměstnanci ekonomického a administrativního úseku Střediska DCHCB.

„Naší snahou je alespoň částečně nahradit základní služby pro osoby bez domova. Jelikož noční teploty stále padají k 0 °C, k pondělnímu večeru jsme otevřeli v objektu Biskupství českobudějovického na adrese Kanovnická 16 také provizorní noclehárnu pro muže, kde jsou k dispozici čtyři lůžka a zhruba desítka tzv. teplých židlí,“ dodává Petra Brychtová.

Vstup do noclehárny je mužům bez domova umožněn od 17:30 do 19:30, odejít musí nejpozději v 8 hodin ráno následujícího dne. V provizorní noclehárně si mohou klienti vyzvednout také potravinový balíček, polévku a hygienické potřeby.

Leták – provizorní denní centrum