Diecézní charita České Budějovice hostila dvoudenní setkání charitních odborníků na azylovou a migrační problematiku. Ti v rámci charitních služeb pracují s cizinci, kteří přicházejí do Česka, nabízejí jim pomoc v administrativních procesech, poradenství, ale i praktickou pomoc v podobě jazykových kurzů a pod. V posledních dvou letech převažují mezi klienty lidé prchající před válkou na Ukrajině, ale Charita nepomáhá jen jim. Rolí našich odborných pracovníků je také dlouhodobě upozorňovat na potřeby cizinců, rizika, bílá místa v legislativě, připomínkujeme národní i evropské programy. Kromě toho naše organizace zpracovává vlastní statistiky a analýzy, monitoruje otázky související se zdravotním stavem cizinců, jejich přístup ke vzdělání nebo zdravotní péči.
Celostátní odborné kolegium se schází pravidelně čtyřikrát do roka, zastoupeny jsou všechny diecézní a arcidiecézní charity. Navzájem se informují o svých projektech a aktualitách. "Aktuálně řešíme situaci uprchlíků z Ukrajiny, změny v zákoně o pobytu cizinců, nadcházející digitalizaci, či možné dopady přijatého paktu o migraci a azylu," upřesňuje agendu setkání Klára Boumová, předsedkyně kolegia a charitní manažerka pro advokační činnost v oblasti migrace.
Charitní poradny pro cizince se připravují na nová pravidla spojená s tzv. Lex Ukrajina 7. Podle něj se ekonomicky soběstační ukrajinští uprchlíci budou moci dlouhodobě usadit v Česku. "Od 1. 9. 2024 se budou zásadně měnit pravidla humanitárního ubytování pro uprchlíky s dočasnou ochranou. Poskytováno bude nejvýše na 90 dní, a to platí i pro zranitelné osoby. Aktuálně se také na chvíli omezily služby konzulárního oddělení na ukrajinském velvyslanectví. Služby budou opět obnoveny, ale Ukrajina si teprve 18. 5. schválí, za jakých podmínek si budou moci Ukrajinci, zejména muži ve věku 18-60, obnovit doklady, či využít jiné konzulární služby," uvádí Klára Boumová.
V Česku je nyní 338 tisíc ukrajinských uprchlíků. Podle nejnovějšího průzkumu Mezinárodní organizace pro migraci z března 2024 se postupně zvyšuje jejich podíl na trhu práce (69 %), i když ve většině případů tito lidé pracují na pozicích pod úrovní své kvalifikace. Většina respondentů tohoto průzkumu žije v klasickém nájemním bydlení, které si hradí sami. V nejsložitější finanční situaci jsou lidé starší 60 let.
Doufá také, že Charita bude přizvána k tvorbě národního plánu implementace evropského migračního paktu, který bude zpracovávat Ministerstvo vnitra. "Pakt se nedávno formálně schválil na evropské úrovni, ČR se zdržela hlasování. Teď do konce června má EU za úkol vypracovat plán implementace celoevropský, pak to samé čeká členské státy. Jakou roli bude mít v tomto procesu Charita zatím není jasné, ale jako doposud, bude hájit zájmy nejzranitelnějších," dodává.
U příležitosti návštěvy Českých Budějovic si pracovnice migračního kolegia prohlédly zázemí Diecézní charity České Budějovice, pracoviště Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině a také Odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra v Jihočeském kraji. "Kolegyním jsme představili naše zázemí a také projekty a integrační aktivity. Je velmi užitečné, když si můžeme sdílet dobrou praxi. Představili jsme jim také náš tým zahraničních pracovníků a pozvali jsme je na festival Kousek ZeMě, který připravujeme na 20. června. Bude setkáním a prezentací cizinců, kteří v Jihočeském kraji žijí, pracují a naším cílem je ukázat lidem, v čem je multikulturalita přínosná," doplňuje vedoucí Centra pro cizince Diecézní charity České Budějovice Klára Cvachová.
Zpracovaly:
Veronika Rybáčková, tisková mluvčí Diecézní charity České Budějovice
Aišvarja Eassey, projektová koordinátorka pro advokační činnost - oblast sociální a migrace, Charita ČR