DekaCert aneb Desatero v charitní praxi
9. prosince 2019 Tiskové zprávy

DekaCert aneb Desatero v charitní praxi

Program prvního roku realizace projektu s názvem DEKACERT.CZ, kterého se účastní 5 arcidiecézních a diecézních Charit, je naplněn. Tento projekt je zaměřený na zprostředkování křesťanských hodnot všem, kteří se podílejí na aktivitách Charity v jednotlivých charitních zařízeních. Koordinátorem je Diecézní katolická charita Hradec Králové. Projekt může být realizován díky významné podpoře Nadace Renovabis. Účastní se ho i Charity z českobudějovické diecéze.

Projekt DekaCert byl zahájen 1. ledna 2019. Do jeho realizace se zapojilo 5 arci/diecézních Charit: ACH Praha, ACH Olomouc, DCH České Budějovice, DCH Hradec Králové a DCH Plzeň. V první etapě proběhlo vzdělávání lektorů přímo pod vedením autorky programu DekaCert prof. Elisabeth Jünemann. Závěrečný pohovor úspěšně absolvovalo 10 lektorů, kteří ve druhé etapě postupně zavítají do 29 zařízení v diecézích zapojených do projekt a v rámci několika setkání s jejich pracovníky budou diskutovat o křesťanských hodnotách a jejich uplatňování v charitní praxi. V průběhu roku byly vytvořeny jak učební materiály pro lektory, tak brožura DekaCert v kostce. Ta byla prezentována a distribuována v rámci celodenního Trhu možností etického programu DekaCert, který se konal v září v Hradci Králové. Zahájen byl také výzkum zaměřený na mapování přínosu projektu pro každodenní práci charitních pracovnic a pracovníků.

„Abychom udrželi vysokou odbornost, pilujeme standardy kvality poskytovaných služeb, průběžně vyhodnocujeme jejich dodržování, vzděláváme se v různých oborech souvisejících s naší činností. Charita zahrnuje i rozměr srdce, o který je potřeba rovněž pečovat. Vybízí nás k empatii i k tomu nepotřebnějšímu člověku, se kterým sdílíme jeho nouzi, jako bližnímu svému. Vede nás k tomu, abychom bližního viděli i ve svých spolupracovnících. Podněcuje nás k přístupu života v lásce. Jedním z nástrojů, jak žít a rozvíjet i tento rozměr, je etický program DekaCert postavený na desateru Božích přikázání“, osvětluje podstatu projektu Anna Maclová, ředitelka Diecézní katolické charity Hradec Králové, která je jeho koordinátorem.

V českobudějovické diecézi se do projektu DekaCert (10 přikázání pro křesťanskou sociální organizaci), zapojuje Farní charita Jindřichův Hradec, Charita Kaplice, Oblastní charita Strakonice, Oblastní charita Sušice a Městská charita Č. Budějovice.

„DekaCert nám může pomoci lépe se orientovat v hodnotách, na nichž stojí Charita, vymezit to, v čem se lišíme od jiných organizací a lépe vnímat, kdy tyto hodnoty v praxi naplňujeme. Současně pracovníky může učit poznávat různé podoby spirituality u klientů a naplňovat jejich potřeby. Věřím, že model DekaCert může být impulsem k osobnostnímu růstu charitních pracovníků,“ doplňuje ředitel Dieccézní charity Č. Budějovice Jiří Kohout.

Během roku 2019 se v rámci projektu vyškolilo 11 nových lektorů programu DekaCert pod vedením autorky modelu Dr. Elisabeth Jünemann. Za českobudějovickou diecézi se školí paní Eva Kutišová, aktivizační pracovnice z chráněného bydlení Dům sv. Františka ve Veselí nad Lužnicí. V roce 2020 budou lektoři podporovat implementaci tohoto etického programu celkem ve 28 přihlášených zařízeních.


Tento projekt finančně podporuje Nadace Renovabis.

renovabis