Charity na jihu Čech pomohly v souvislosti s válkou na Ukrajině už v 26 tisících případech
7. prosince 2022 Tiskové zprávy

Charity na jihu Čech pomohly v souvislosti s válkou na Ukrajině už v 26 tisících případech

20 tisíc balíčků potravinové pomoci, 9 tisíc zásilek materiální pomoci, 300 absolventů kurzu českého jazyka. Charity v českobudějovické diecézi od března pomáhaly v 26 tisících případech. Dodnes je kontaktní místo Poradny pro cizince a migranty plně vytíženo. Jeho pracovníci dál každodenně pomáhají s problémy, které dlouhodobý pobyt v cizí zemi lidem z Ukrajiny přináší. Diecézní charita vyčíslila přímé náklady související s migrační vlnou na 13 a půl milionu korun.

Téměř každý den a za každého počasí postává před Kontaktním centrem v Kanovnické ulici v Českých Budějovicích hlouček lidí. Každý den je tu někdo, kdo nově přicestoval z Ukrajiny. Přichází pro pomoc. Zimní boty pro děti. Základní potraviny. Lékařská pomoc. Nesrozumitelná čeština. Bariéry při kontaktech s úřady.

VolodymyrTěmto lidem pomáhá jejich krajan Volodymyr. Je právník a do Česka přicestoval spolu s rodinou v březnu. Pečuje o svého nemocného syna, což ho velmi zaměstnává. Ale nejenom to. „Aktuálně se s kolegy staráme o víc než 700 rodin, denně jich je kolem 25. Poskytujeme jim základní poradenství, hledáme společně ubytování, pomáháme s komplikacemi při výuce dětí, občas je potřeba sehnat něco i do domácnosti,“ shrnuje. Je jedním z šesti ukrajinských emigrantů, které Diecézní charita zaměstnala. Další její pracovníci asistují na Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra, kde zajišťují tlumočení a pomáhají s vyplňováním formulářů.

Paní Tatiana přišla do Česka v dubnu se svou sestrou a jejími dětmi. Jejich muži zůstali na Ukrajině. „Bydleli jsme se sestrou v Charkově a čekáme, až se budeme moci vrátit domů. Od prvního dne jsem chtěla začít pomáhat, nemohou tady jen sedět a čekat. Pomáhám lidem s hledáním práce, sháníme lékaře pro děti. Jezdíme i do terénu, děláme základní poradenství a rozvážíme potraviny po celém kraji. Máme na starost okolo 200 lidí, kteří se nemohou dostat k nám,“ shrnuje svou práci.

IMG_1691

Aktuálně je v Jihočeském kraji podle údajů Ministerstva vnitra přes 21 tisíc lidí, kteří dostali pobytové oprávnění v souvislosti s válečným konfliktem. Velká část z nich využila právě služeb, které nabízí charitní síť – ať už kontaktní místo nebo Poradna pro cizince a migranty a také samotné charity v diecézi. „Ten jarní nápor byl nevídaný. Od chvíle, kdy se na letišti v Plané u Českých Budějovic otevřelo Krajské asistenční centrum pomoci, byli naši pracovníci na nohou od rána do večera a prokázali nevídané nasazení. A to vše jako dobrovolníci. V denních i nočních službách se střídali i naši zaměstnanci ze všech Charit v oblasti… Denně jsme měli jen na letišti nasazených 12 lidí,“ říká ředitel Diecézní charity České Budějovice Jiří Kohout. Zvládnout nápor takových rozměrů znamenalo 13  a půl milionu navíc z rozpočtu organizace. Toto číslo nezohledňuje výdaje oblastních charit. „Od státu jsme dostali 3 a půl milionu korun, z darů samospráv a soukromých firem milion a 9 milionů jsme museli pokrýt z vlastních zdrojů. Obrovské peníze darovali lidé skrze okamžitou charitní sbírku, což pro nás a zvládnutí celé situace byla nesmírná pomoc,“ vyčísluje Patrik Coufal, ekonom Diecézní charity.

Zaměstnání pracovníci poradny zprostředkovali stovkám lidí. Otázkou zůstává, co bude dál a co přinesou zimní měsíce. Paní Tatiana stále věří v brzké shledání se svým manželem. Realita v její domovině jí to ale zatím stále oddaluje. 

Veronika Rybáčková

tisková mluvčí, public relations
Tel.: 703 401 260 E-mail: 8.qsRYUSZ-umSW7%WkvDRW7r