Příběhy pomoci z českobudějovické diecéze

V roce 2023 se Tříkrálová sbírka konala v tradiční podobě tak, jak bývá zvykem. Koledníčci se opět vydali do ulic a do domácností přinesli pozdravení a požehnání. A díky Vaší štědrosti přinesly zpět do naší diecéze rekordní obnos peněz. Jedenáct a čtvrt milionu korun.
Z celého srdce děkujeme, že nám pomáháte pomáhat. Zde je jen několik příběhů za všechny....

2023

FOTO ČRO ČB charita týn auto

Nové auto pro vltavotýnskou Charitu

Nové auto pro pečovatelky a sociální pracovnice pořídila z peněz Tříkrálové sbírky Charita v Týně nad Vltavou. Střádali několik let a staré auto, které trávilo víc času v servisu než na cestách za klienty mohli letos konečně vyměnit za nové. Poslechněte si podrobnosti v reportáži Českého rozhlasu

281305740_528349479016139_8304737566292083449_n

Pomoc rodině po požáru domu

Novákovi žili ve starším domě, který postupně dle svých finančních možností rekonstruovali. Jednou, když rodina odjela na výlet, jejich dům vyhořel. I přes rychlý zásah hasičů se obydlí nepodařilo zachránit. Přestože to pro rodinu byla rána přímo do srdce, díky dětem našli rodiče sílu začít vše znovu obnovovat. Díky Tříkrálové sbírce jsme mohli rodinu podpořit částkou 12.500 korun, za které mohli pořídit základní věci, o které při požáru přišli. Rodina překonala ztrátu a svůj dům začala znovu opravovat. 

IMG_20200910_123511

Jako by se na svět dívala novýma očima

Občas se člověku dostane pomoci, aniž by si o ni musel říkat. Vedoucí Charitní záchranné sítě na Pelhřimovsku Jana Horáková si úplnou náhodou všimla, že něco není v pořádku s brýlemi své klientky. Protože se jí stále zhoršoval zrak a nákup nových brýlí neměla, slepila si k sobě staré brýle. Na první pohled to bylo téměř nemožné poznat. Za vykoledované peníze jsme jí pořídili brýle na dálku i na blízko, bez kterých se kvůli silným dioptriím neobejde.

Dům sv. Františka

Tři králové ho vrátili zpět do života

Pan Václav byl na světě sám. Po rozvodu ztratil kontakt s dětmi, postupně ztratil práci i bydlení. Rodina se ho zřekla. Jeho zdravotní stav byl velmi vážný. Těžko chodil, nezvládl se o sebe postarat, neměl potřebné léky. Pomohly mu sociální pracovnice Azylového domu sv. Petra Charity Prachatice-Vimperk. Díky Tříkrálové sbírce mu zajistily domácí péči a zdravotní péči. Dnes žije v chráněném bydlení ve Veselí nad Lužnicí.   

Osmapadesátiletý Václav přišel do našeho azylového domu na doporučení sociální pracovnice z jednoho většího města, kde byl hospitalizovaný a pak neměl kam jít. Do azylového domu v Záblatí ho přivezla sanitka. Charita mu poskytla vstupní balíček potravin, jak je zvykem. Postupně ale sociální pracovnice zjistily, že pan Václav se o sebe není schopen postarat, že se bojí vyjít na ulici, že nemá léky, které nutně potřebuje. Jedl pouze suché rohlíky a zapíjel je vodou přímo z vodovodního kohoutku. Nebyl schopen si připravit ani čaj, bál se zapnout konvici a nedokázal se ani sám najíst, protože neměl zuby.  

Vzhledem k tomu, že azylový dům je služba prevence, potřeboval pan Václav zajistit službu péče. Začala za ním jezdit pečovatelská služba, dovážela mu nákupy, obědy, pomáhala mu s hygienou. I přesto se všichni zaměstnanci našeho azylového domu museli zapojit do péče o pana Václava nad rámec svých pracovních povinností v azylovém domě. Ráno jsme mu připravili snídani a dohlédli na to, aby si vzal léky. Pokud bychom mu pravidelně nepodávali jídlo, tak by celý den nejedl.  

Tento muž nebyl orientovaný v čase ani místem, nedokázal komunikovat s úřady, nezvládal osobní hygienu, převléci se, vyprat si oblečení, což je jinak v azylovém domě běžné. Toto vše mu zajistila pečovatelská služba a pracovníci azylového domu.  Neměl ani žádné peníze. Během tříměsíčního pobytu v azylovém domě mu pracovníci pomohli najít ošetřujícího lékaře, který mu předepisoval léky, domluvili návštěvu na kardiologii a na psychiatrii, Vykomunikovali žádost o příspěvek na péči od Úřadu práce v Prachaticích, o dávky hmotné nouze, o invalidní důchod na OSSZ. Spolupracovali také s jeho zdravotní pojišťovnou ohledně doložení dokladu o pobírání dávek hmotné nouze, aby mu nevznikaly dluhy na zdravotním pojištění. Zároveň mu zajistili pobytové zařízení, v kterém by měl zajištěnou všechnu potřebnou péči.  

dřevo pro matky samoživitelky

Když peníze zahřejí

Teplo domova není jen frází o domácí pohodě a místu, kam se rádi vracíme. Pro některé samoživitele je to opravdu strastiplná myšlenka - jak zajistit vytápění na celou dlouhou zimu pro svou rodinu, když obracíte každou korunu? 
Tříkrálová sbírka na Křemežsku podpořila celkovou částkou 38 tisíc korun dvě maminky, které kvůli tragickým událostem ztratily své životní partnery a zůstaly na výchovu svých dětí samy. Darované dřevo na zimu jim ulehčí alespoň od jedné velké starosti.  

Lukášek

Příběh Lukáška

Díky Tříkrálové sbírce mohla Charita České Budějovice část těchto prostředků věnovat také rodině malého Lukáška. Darované peníze pro handicapovaného kloučka Lukáška pomohou se zaplacením neurorehabilitace, v létě s dvoutýdenní intenzivní rehabilitací a částečně pokryjí pobyt ve speciální školce a také za léky (antiepileptika, doplňky stravy, pleny).

Děkujeme za Vaši štědrost a solidaritu!

Všechny záměry využití peněz z Tříkrálové sbírky 2023.

Příběhy pomoci z Tříkrálové sbírky 2022

Barča

Znovu se nadechnout 

Díky třem králům jsme v loňském roce mohli Báře zakoupit speciální míčkové lůžko, které jí pomáhá rehabilitovat po transplantaci plic...

„Jmenuji se Bára, je mi dvacet let a od malička žiji kousek od Českého Krumlova. Pět let jsem trpěla onemocněním zvaným Plicní hypertenze (vysoký tlak v plicích). Toto onemocnění je smrtelné a není možné jej vyléčit, lze ho pouze potlačit léky. Tři roky jsem byla závislá na pumpě, která mi dodávala lék katetrem až do srdce. Postupně jsem nezvládala chodit už ani po rovině a byla jsem pouze na lůžku. Problém byl i dojít si na toaletu. Trvalá únava, bolesti a veliké zavodnění po námaze srdce. 1. února 2019 jsem dostala svou druhou šanci v podobě vhodného dárce plic. Následoval převoz z fakultní nemocnice do Motola. Jela jsem sanitkou a byla nervózní, zároveň ale natěšená. Byla jsem transplantovaná ve Fakultní nemocnici v Motole a začala boj o nový život.“
Celý příběh...

000863_05_019417

I zdánlivě malé činy mohou mít obrovský přesah

Charita Písek díky získaným prostředkům podpoří Středisko pomoci, které pomáhá lidem v nouzi, Sociálně aktivizační službu Rozárka v Milevsku, která se věnuje rodinám s dětmi v těžkých životních situacích, a do třetice také Dobrovolnické centrum BONUM. To koordinuje činnost dobrovolníků na Písecku, vyhledává nejen dobrovolníky, ale i organizace a jednotlivce, kterým by mohli dobrovolníci pomáhat.

„Asi nikdo z nás si nepřeje skončit v nemocnici a už vůbec ne na oddělení pro dlouhodobě nemocné a následné péče. Ale život k nám není vždy laskavý a už vůbec se nás neptá, prostě naděluje. Někdy to dobré a jindy dostaneme zakusit i to z opačné strany. A když už se člověk v nemocnici ocitne, nesoběstačný a závislý na pomoci druhých, někdy i na sklonku svého života, je pro něj každý světlý a příjemný okamžik doslova malý zázrak. A přesně takové malé zázraky mají na kontě naše dvě dobrovolnice, které pravidelně navštěvují staré a nemocné lidi v nemocničním zařízení a snaží se jim zpříjemnit toto nelehké období hrou na kytaru, zpěvem a vlídným slovem. K pohlazení na duši přidají i pohlazení na těle a zázrak je na světě. Protože někdy i zdánlivě malé činy mají obrovský přesah a přesně o tom dobrovolnictví je.“

Charita Písek

heart-3147976_1280

Tři králové pomáhájí tam, kde je potřeba

Tříkrálová sbírka pomáhá ročně tisícům klientů, rodinám s dětmi, nemocným, matkám samoživitelkám, lidem bez přístřeší či seniorům. Konkrétně v Ledenicích se snaží každý rok snaží najít v okolí člověka či rodinu, které by se mohla ze sbírky poskytnout přímá finanční pomoc. V letošním roce tak pomoc poputuje chlapci s dětskou mozkovou obrnou. 

Sbírka podpoří také oběti domácího násilí, konkrétně provoz krizového bytu. Byt je určen jak pro oběti domácího násílí, tak těm, kterým povodeň nebo požár vzal střechu nad hlavou. Těm, kteří museli z minuty na minutu opustit svůj domov. 

Diecézní charita České Budějovice

20934941_178751676000872_4247074962229942185_o

Jak tři králové pomohli Matějovi?

Ze sbírky bylo podpořeno také několik lidí s dětskou mozkovou obrnou. Jedním z nich je Matěj, kterému výtěžek zajistil osobní asistenci. Děkujeme, že se rozhodl s námi svůj příběh sdílet.

„Jmenuji se Matěj a je mi 24 let. Po narození jsem v nemocnici dostal zánět mozkových blan. Od té doby mám dětskou mozkovou obrnu a jsem na vozíčku. I přesto chci být užitečný, a tak chodím pomáhat do samoobsluhy a na obecní úřad, kde mě to moc baví. Mám rád lidi a jsem moc rád v jejich společnosti. Doprovázet mě ale musí osobní asistentky, které mi pomáhají, protože sám bych to nezvládl.“
Celý příběh...

...

Všechny záměry využití peněz z Tříkrálové sbírky 2022

Příběhy pomoci z Tříkrálové sbírky 2021

Tradiční koleda se na počátku roku 2021 musela kvůli epidemiologické situaci obejít bez toho hlavního: bez koledníků v ulicích. Do sbírky tak bylo možné přispět pouze online nebo prostřednictvím „statických pokladniček“. Do 884 pokladniček rozmístěných po celé českobudějovické diecézi se vybralo celkem 3 057 191 Kč. Dalších 718 644 Kč přinesla novinka v podobě online koledy. Darované peníze již pomáhají v desítkách charitních zařízení a službách pro nemocné, seniory, handicapované, rodiny s dětmi a lidi v tísni v našich regionech i v zahraničí. Jsme Vám nablízku i v době covidové a také díky Vašim dobrým skutkům můžeme dál pomáhat, kde je potřeba.

Děkujeme za Vaši štědrost a solidaritu!
 

rodina

Nebýt Tříkrálové sbírky, tak zmrznou

Čtyřčlenná rodina měla díky darům dobrosrdečných lidí celou tuto zimu čím topit. Dary od dobrých lidí jí zaplatily 40 desetikilových balíčků briket. Rodina se však potýká i s dalšími problémy... Hledat si práci je pro maminku šestileté dívky a tříletého hocha v této době takřka nemyslitelné. Navíc dcerka i syn zápolí s různými neduhy. Holčička má velké reakce po potravinách obsahujících lepek a chlapečka čeká operace tzv. koňské nohy. Z prostředků Tříkrálové sbírky jsou proto nakupovány bezlepkové potraviny a mouka. Ortopedické pomůcky pro kloučka pravděpodobně budou předmětem žádosti o podporu z Tříkrálové sbírky do budoucna.

Charita Pelhřimov

Zdravotní pomůcky pro Jiříka

Dětská mozková obrna provázená kvadruparézou, nutnost celodenní péče, potřeba pravidelných rehabilitací a obstarávání nezbytných zdravotních pomůcek... S tím vším jsou spojené nemalé náklady. Část pomůcek hrazená zdravotními pojišťovnami bohužel zdaleka nepokryje běžnou potřebu, a právě zde pomohla Tříkrálová sbírka 2021. Díky finanční podpoře určené na zakoupení nezbytných zdravotních pomůcek se může Jiřík, dopoledne ve stacionáři, který navštěvuje, odpoledne a o víkendech s maminkou, cítit nejen psychicky, ale i fyzicky dobře při všech činnostech, které má rád. Ať už je to koupání, procházky, poslech rytmické hudby, ochutnávání surovin, když maminka vaří, či návštěva širší rodiny, kterou Jiřík bezmezně miluje.  
Českobudějovická Charita je s Jiříkovou rodinou v pravidelném kontaktu. Z Tříkrálové sbírky 2020 přispěla Charita rodině na zakoupení automobilu.

Charita České Budějovice

Tabita

Tříkrálová sbírka pomáhá až
v Bělorusku

Tříkrálová sbírka v českobudějovické diecézi pomáhá i v zahraničí. Část výtěžku diecézní Charita zasílá například do Běloruska, kde od roku 2017 takto podporuje službu Tabita při Caritas Minsk, jejíž pracovníci a dobrovolníci pečují o seniory, dospělé i děti s těžkým zdravotním postižením. Ne každý si může v Bělorusku dovolit platit za služby státních pečovatelů, současně není jisté, zda najatý pracovník bude vykonávat své povinnosti dobře. Péče o nemocné na lůžku se tak stává hlavním úkolem rodiny. Odlehčovací služba Tabita pečujícím rodinám poskytuje oporu a ukazuje, jak se o nemocného starat v domácích podmínkách. Podpora tohoto projektu nás těší o to víc, jelikož jej přímo v Bělorusku pomáhá rozvíjet Češka Ludmila Plátová.

 
Diecézní charita České Budějovice
FCH Tábor_předávání daru

Sporák pro maminku samoživitelku

Díky darům z Třkrálové sbírky 2021 mohla táborská Charita zakoupit mamince samoživitelce nový sporák, aby svému synovi mohla bez starostí uvařit. Pro jejího syna pak zajistili repasovaný počítač, bez kterého se děti dnes už při výuce neobejdou. „Mám velkou radost z nového sporáku, syn samozřejmě z počítače. Je to pro nás velká pomoc. Obě darované věci nám udělaly velkou radost a ulehčí nám život. Děkujeme všem dárcům. Už se těším na to, jak budu moci uvařit Péťovi jeho oblíbené jídlo bez toho, aniž bych měla strach, že je nedovařím,“ zmínila vděčná paní Jana při předávání spotřebičů.

Charita Tábor

IMG_2527

Aby ve Veselíčku bylo veseleji

Maminkám v těžké situaci pomáhá Domov sv. Alžběty pro matku a dítě. Přicházejí jak ženy týrané či maminky bez přístřeší, tak matky, kterým hrozí odejmutí dítěte. Podpora ze strany azylového domu směřuje k jejich osamostatnění a převzetí zodpovědnosti za život svůj i dítěte. Díky štědrým dárcům byly ve Veselíčku pokryty stále se zvyšující náklady na energie a v tomto roce je navíc v plánu oprava střechy.

Charita České Budějovice

...

Všechny záměry Tříkrálové sbírky 2021 

Příběhy pomoci z Tříkrálové sbírky 2020

Jubilejní 20. ročník Tříkrálové sbírky 2020 vynesl v českobudějovické diecézi 8,5 milionů korun. Darované peníze již pomáhají v desítkách charitních zařízení a službách pro nemocné, seniory, handicapované, rodiny s dětmi a lidi v tísni v našich regionech i v zahraničí. Jsme Vám nablízku i v době covidové a také díky Vašim dobrým skutkům můžeme dál pomáhat, kde je potřeba.

Děkujeme za Vaši štědrost a solidaritu!
 

Adelka Jiranova_TKS2020

Rehabilitační kolo pro Adélku

Adélce z Trhových Svinů, jež žije od narození s dětskou mozkovou obrnou, nadělili Tři králové speciální rehabilitační kolo Alinker za 56 407 Kč. Při chůzi na kole si zlepší nejen fyzické schopnosti, ale aktivuje i mysl. Jízdu už Adélka pilně cvičí pod dozorem maminiky.

Více v reportáži ČT24.

Jiřík _TKS 2020

Oddech při pečování a příspěvek na auto

Jirkovi Tříkrálová sbírka pomohla uhradit potřebné asistenční služby. Jiřík je už dospělý muž a péče o něj je pro samotnou maminku velmi náročná. Jiřík je v zařízení moc rád a jeho maminka má větší prostor na odpočinek, načerpání nových sil a také na vyřizování potřebných věcí. Výtěžek sbírky přispěl také na nákup auta, které Jirkova rodina využívá na různé přesuny – do denního stacionáře, k lékaři, na rehabilitační pobyty, návštěvu bazénu nebo výlety.

auto_FCH Tábor

Za klienty rychleji

Tříkrálová sbírka 2020 přispěla Farní charitě Tábor 50 000 Kč na nákup jejího prvního vozu. Zaměstnanci charitních služeb tak mohou být více mobilní, pružně reagovat na poptávky od klientů a být tam, kde je zrovna potřebné.

Více v reportáži ČT24.

Sušice_TKS 2020

Úchopové rukavice zlepší kondici

Z Tříkrálové sbírky 2020 podpořila Oblastní charita Sušice klienta ze střediska v Kašperských Horách, který měl autonehodu s následkem ochrnutých dolních končetin, a také zhoršený úchop horních končetin.
Díky příspěvku ve výši 4 500 Kč si může pořídit  úchopové rukavice, které mu pomohou usnadnit běžný život a zlepšit kondici. S jejich použitím totiž může lépe posilovat horní končetiny na rehabilitačním šlapadle. 

TKS2020_Pelhřimov

Díky Třem králům konečně dobře vidí

U klientky Charitní záchranné sítě v Pelhřimově si pracovnice všimla, že něco není v pořádku s jejími brýlemi. Jelikož se ženě zhoršoval zrak, ale na nové by neměla, slepila dvoje staré brýle dohromady a v žádné lepší řešení ani nedoufala. Za vykoledované peníze pelhřimovská Charita paní pořídila brýle na dálku i na blízko. Na obou očích má silné dioptrie, takže se bez dobrých brílí jen těžko obejde, zvláště v zaměstnání, které si aktivně hledá.

...

Všechny záměry Tříkrálové sbírky 2020