Ubytování a potraviny, tam ale naše pomoc nekončí
9. května 2022 Společně pro Ukrajinu

Ubytování a potraviny, tam ale naše pomoc nekončí

Diecézní charita České Budějovice se intenzivně zapojuje do pomoci ukrajinským uprchlíkům. Nabízí jim ubytování, potravinovou pomoc i služby Poradny pro cizince a migranty. Pracovníci všech Charit z diecéze také pomáhali na Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině na českobudějovickém letišti. 

Díky dárcům pomohla diecézní Charita od začátku ruské invaze více jak 4 tisícům uprchlíků. „Na počátku bylo hlavní zajistitPracovníci Charit pamáhli na letišti ubytování. Některé objekty jsme také částečně vybavili postelemi, sehnali jsme pračky, lednice a jiné důležité vybavení. Vedeme si vlastní databázi ubytování, kde máme jak církevní objekty, tak nabídky z řad veřejnosti. Od počátku konfliktu jsme ubytovali více jak 420 osob,“ upřesňuje ředitel Diecézní charity České Budějovice Jiří Kohout. Další důležitou pomocí bylo zapojení zaměstnanců všech Charit z českobudějovické diecéze a dobrovolníků do výpomoci na Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině na letišti v Plané. Pracovníci Charit zde odpracovali přes dva a půl tisíce hodin, kdy se starali o ukrajinské uprchlíky, kteří si zde vyřizovali víza a další věci. Charita také zajišťovala hlídání v dětském koutku, kde si děti mohly pohrát či odpočinout. 


Dobrovolníci se zapojovali nejen na letišti, ale pomáhali také připravovat byty pro Ukrajince, tlumočit, zajišťovat provoz informační telefonní linky nebo vypomáhali v Nábytkové bance Jihočeského kraje a při potravinových sbírkách. „Dobrovolníci odpracovali zhruba 4 130 hodin. Jejich práce pro nás byla a je velkou podporou. Velmi si toho vážíme a moc jim děkujeme,“ dodává s vděčností koordinátorka dobrovolníků Barbora Fišerová Pegleyová.  

Významnou roli v pomoci Ukrajincům má Poradna pro cizince a migranty při Diecézní charitě České Budějovice. „Pracovnice poradny pomáhají uprchlíkům s hledáním práce či je přímo doprovází na úřady, do škol nebo na pohovory. Zajišťují také tlumočení, to zatím využilo 670 osob. Navýšili jsme počet pracovníků sociálního poradenství a zřídili jsme Kontaktní a poradenské centrum v přízemí budovy diecézní Charity. Tam uprchlíci dostanou základní informace, co je potřeba zařídit. Máme také vlastní kurzy českého jazyka,“ říká Jiří Kohout a doplňuje, že Charita uprchlíkům vydává také potravinové a hygienické balíčky. Dosud jich bylo předáno na tři tisíce. Jen za poslední dubnový týden podpořila potravinovou pomocí 314 osob. 

Koncert Balada pro Ukrajinu na českobudějovickém Výstavišti

Stejně důležitá je finanční podpora od dárců. V Českých Budějovicích se uspořádalo několik koncertů na podporu ukrajinských uprchlíků. Do finančních sbírek se zapojily také některé českobudějovické školy – Biskupské gymnázium J. N. Neumanna a církevní základní škola, MŠ a ZŠ Kubatova. Veškerý výtěžek byl potom věnován Diecézní charitě České Budějovice, která se do pomoci Ukrajincům zapojuje. „Velmi si vážíme každého příspěvku, ať už přišli lidé na koncert, poslali peníze na účet nebo přinesli potraviny. I v této složité době je vidět, že mají lidé srdce stále na pravém místě. Děkujeme,“ dodává s vděčností Jiří Kohout.