Pomocná ruka z Poradny pro cizince a migranty
21. března 2022 Společně pro Ukrajinu

Pomocná ruka z Poradny pro cizince a migranty

Poradna pro cizince a migranty pomáhá ukrajinským migrantům se zajištěním nezbytných dokumentů pro pobyt a základní potravinovou a materiální pomocí. Zdarma také nabízí kurzy českého jazyka, jak pro děti, tak pro dospělé. Poradna je specifická v tom, že pomoc nenabízí pouze na začátku, ale dlouhodobě, po dobu nezbytně nutnou. Klienti se na pracovnice mohou obracet v dalších záležitostech, které se týkají jejich pobytu v České republice.

Pracovnice Poradny pro cizince a migranty se od začátku ruské invaze již setkaly s mnoha ukrajinskými migranty, tedy i s mnoha jejich příběhy. Naše pracovnice Taťjana se o dva z nich podělila.

Paní Irena kontaktovala Poradnu na konci února ještě když byla doma v Oděse. „Měla velký strach nejen o sebe, ale hlavně o své dvě děti, dva chlapce ve věku 7 a 14 let. Její manžel musel narukovat a ona chtěla ze země odejít do bezpečí, bohužel ale nevěděla jak. Bála se odjet, nevěděla, do které země by jela, kde sežene práci,“ vypráví Taťjana. Naše pracovnice byla s Irenou stále v kontaktu a podporovala jí. Průběžně jí radila, co a jak dělat, také jí předala kontakty na řidiče. „Popsala jsem jí podmínky vstupu do České republiky a zdejší situaci, například to, kde by v Českých Budějovicích mohla dostat práci. Nabídla jsem jí také, že po příjezdu bude moci využívat služby naší Poradny. Hned jsme začali shánět ubytování nejen pro její rodinu, ale také pro starší manželský pár, který jel s ní. Seznámili se totiž na společné cestě vlakem,“ říká Taťjana Šeráková. Po příjezdu bylo všem prostřednictvím Charity zajištěno ubytování a poskytnuta potravinová pomoc. Pracovnice Poradny pro cizince a migranty pak utečencům pomohli s vyřízením potřebných dokumentů. „Na Odboru azylové a migrační politiky máme kolegyně, které jim pomohly s vyplněním žádostí o vízum. Srze Poradnu jim byly nabídnuty kurzy češtiny, do kterých se hned zapsali a pravidelně na ně dochází. Později si paní Irena také sehnala práci,“ uzavírá Taťjana.

Cestu z Ukrajiny má za sebou také paní Oxana z Dněpru, která do České republiky přijela se svými dětmi – 4 měsíční holčičkou a 11letým chlapcem. Společně s nimi přijela i její švagrová se svým 10letým synem. „Do Českých Budějovic dorazily ženy s dětmi autem. Všichni přijeli do neznáma, nikoho tady neznají a do Budějovic se dostali náhodou. Registraci si vyřídili v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině na letišti v Plané. Tam jim s vyplněním žádostí pomohli překladatelé. Děti si mezitím odpočinuly a pohrály v dětském koutku, kde na ně dohlédla jedna z dobrovolnic Charity. Ubytování si rodina sehnala přes Magistrát města České Budějovice, na Poradnu pro cizince a migranty se následně obrátili s prosbou o potravinovou pomoc. Spolu s přijetím potravinové pomoci se také zapsali na kurzy češtiny, aby nám mohli porozumět. Mluví totiž pouze ukrajinsky,“ upřesňuje Taťjana.