Jednotlivé Charity v českobudějovické diecézi se intenzivně zapojují do pomoci ukrajinským uprchlíkům. Nabízí jim ubytování, potravinovou i materiální pomoc, kurzy českého jazyka, pomoc se zajištěním práce, tlumočení, doprovod na úřady a další poradenství. Pracovníci z celé diecéze také pomáhali na Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině na českobudějovickém letišti. Od začátku ruské invaze pomohly Charity 10 423 uprchlíků.
Pomoc spočívá nejen v poskytnutí materiální či potravinové pomoci, ale také pomoc při hledání nového domova. „Na počátku bylo hlavní zajistit ubytování. Některé objekty jsme také částečně vybavili postelemi, sehnali jsme pračky, lednice a jiné důležité vybavení. Vedeme si vlastní databázi ubytování, kde máme jak církevní objekty, tak nabídky z řad veřejnosti. Od počátku konfliktu se nám podařilo ubytovat 619 osob,“ upřesňuje ředitel Diecézní charity České Budějovice Jiří Kohout.
Zatímco zájem o ubytování pomalu klesá, potravinová pomoc je stále potřebná. Za celou dobu trvání krize bylo v českobudějovické diecézi rozdáno 6 500 potravinových balíčků. Například Poradna pro cizince a migranty v Českých Budějovicích jich denně vydá kolem 50. Velkým tématem je i nástup do zaměstnání. „Po zajištění všech důležitých věcí, jako je povolení k pobytu či pojištění, se zajímají o volná pracovní místa. Zaměstnání jsme zprostředkovali již 171 lidem. Poskytujeme také tlumočení. To se týká nejen pohovorů v práci, ale například i při jednání se školami,“ upřesňuje Taťjana Šeráková, pracovnice Poradny pro cizince a migranty.
Charita také zajišťovala pomoc na Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině. „Zapojili se zaměstnanci ze všech Charit v českobudějovické diecézi i dobrovolníci. Naším úkolem bylo zajistit koordinaci uprchlíků a provoz dětského koutku. Dohromady na letišti strávili přes 5 tisíc hodin,“ informuje Patrik Coufal, koordinátor pro mimořádné události.
Dobrovolníci se zapojovali nejen na letišti, ale pomáhali také připravovat byty pro Ukrajince, tlumočit, zajišťovat provoz informační telefonní linky nebo vypomáhali v Nábytkové bance Jihočeského kraje a při potravinových sbírkách. „Za celou diecézi bylo zapojeno na 800 dobrovolníků, kteří odpracovali téměř 7 000 hodin. Jejich práce pro nás byla a je velkou podporou. Velmi si toho vážíme a moc jim děkujeme,“ dodává s vděčností Barbora Fišerová Pegleyová.