Příběh manželů Novákových

Manželé Novákovi (60 let) se do Intervenčního centra dostavili po vykázání jejich syna (25 let) ze společné domácnosti. Syn byl vymodlené dítě. Avšak už od útlého dětství bylo se synem hodně problémů. U syna se projevovaly zvláštnosti v chování, které postupem času vygradovaly.

Rodiče na syna nestačili, ten se k nim choval agresivně, nadával jim, vyhrožoval, dopouštěl se trestné činnosti. Jak se rodiče později dozvěděli, bylo to kvůli drogám, na které potřeboval peníze. Drogy u syna způsobily rozvoj psychiatrického onemocnění s bludy, kdy syn byl přesvědčen o tom, že mu rodiče chtějí ublížit. Snažili se s ním o celé věci mluvit, ale marně.  Postupně syn začal rodiče ohrožovat i fyzicky. Novákovi několikrát přivolali na pomoc Policii, situace se na chvíli uklidnila, ale po čase vše začalo nanovo. Při posledním závažném incidentu byla situace natolik závažná, že Policie vykázala syna ze společné domácnosti, aby zajistila Novákovým bezpečí.

Během konzultace v Intervenčním centru byly s Novákovými hledány možnosti řešení jejich situace. Novákovým bylo syna líto, nechtěli proti němu podnikat žádné soudní kroky a ani si nedokázali představit, že by syn skončil na ulici.

Po skončení 10denní lhůty vykázání vzali Novákovi syna zpět domů a s Intervenčním centrem již nespolupracovali.

Po čase došlo k opakovanému vykázání syna ze společné domácnosti Novákových. Tehdy pomoc Intervenčního centra odmítli hned.