Odkaz sv. Františka ve Veselí nad Lužnicí

Odkaz sv. Františka ve Veselí nad Lužnicí

Je středa 4. října a my přijíždíme ve tříčlenné sestavě z Diecézní charity České Budějovice do Veselí nad Lužnicí, do Domu sv. Františka – chráněného bydlení. Právě tady začala mše svatá k poctě sv. Františka z Assisi, kterou celebroval biskup Mons. Vlastimil Kročil.

Spolu s ním sloužili mši sv. kněží z domova, prezident DCH P. Brožka a další. Kaple i předsálí byly plně obsazené klienty z domova i příchozími z venku. Pan biskup vzpomněl na P. Huga Pitela, který se hodně zasloužil právě o kapli sv. Františka. K slavnostní atmosféře výrazně přispěl zpěv doprovázený na elektrické varhany.

Po mši se někteří klienti předháněli v podávání občerstvení, které při odpoledních aktivitách sami pekli. Ochutnat jsme mohli plno slaných i sladkých dobrot. Domem nás provedla sociální pracovnice Klára. Obdivovali jsme barevné jiřiny na záhonech, o které (jako o celou zahradu) pečují sami klienti. Na zahradě je také bazén a altánek. Oplocený prostor kolem domu je veliký, a tak láká k různým úpravám. Možná jednou z nich bude terapeutický záhon, aby mohli pěstovat rostliny i ti, co se již pohybují na vozíku a zastřešení bazénu.

Prohlédli jsme si jeden prázdný pokoj, kde je většinou jen kuchyňská linka a postel. Dál si jej příchozí klient může vybavit svým nábytkem a věcmi, aby mu co nejvíc připomínal vlastní domov. Dům byl charitou původně postaven pro lidi, kteří ztratili přístřeší a zázemí při povodních v roce 2002. První obyvatelé se nastěhovali v listopadu 2005. Od 1. ledna 2007 zařízení funguje jako chráněné bydlení pro seniory a zdravotně postižené. 

Pan Vladimír, který do domova přišel teprve v polovině září, se tam již cítí jako doma a ukazoval nám, koho zná, s kým hraje karty a jak se těší na to, až se naučí háčkovat a zkusí i plést. Nejen on se tam cítí spokojený a využitý, neboť výrobky klientů se prodávají a oni jsou tak na svoji práci hrdí. Jejich život stále plnohodnotný a mohou mít i ve svém stáří radost ze života. A to díky všem, kteří o ně pečují.

 

P1050753 P1050757 P1050764      

    P1050775             P1050778            P1050782