Dar splněného přání: Papež František se seznámil s životní příběhem paní Marie

Dar splněného přání: Papež František se seznámil s životní příběhem paní Marie

Vatikán, České Budějovice, Veselí nad Lužnicí – Delegace z Českých Budějovic během audience u papeže Františka předala "3 jablka", dary od sv. Mikuláše: požehnané pivo, perníky pro sociálně slabé rodiny a splněné přání setkání s papežem. Hned dva dary měly co dočinění s českobudějovickou diecézní charitou – Požehnaný ležák a splněné přání setkat se s papežem. Svatý otec se seznámil s životním příběhem paní Marie Jarošové, obyvatelky charitního Domu sv. Františka ve Veselí nad Lužnicí.

Po svátku sv. Mikuláše, patrona českobudějovické diecéze, obdaroval diecézní biskup Vlastimil Kročil a zástupci českobudějovického regionu papeže Františka v rámci adventní generální audience 12. prosince 2018.

Svatý Mikuláš, patron českobudějovické diecéze, který sám obdarovával, je tradičně vyobrazován se třemi jablky. Ta symbolizují právě tři dary, jenž vezla jihočeská delegace do Vatikánu: Požehnaný ležák z Budějovického Budvaru, perníky pro potřebné od výrobce REJ s. r. o. v Plané nad Lužnicí a splněné přání setkání s papežem, které českobudějovický biskup umožnil paní Marii Jarošové a Svatý otec se tak mohl seznámit s jejím životním příběhem.

Ředitel Diecézní charity Č. Budějovice J. Kohout, M. Jarošová, I. Třebínová a biskup V. KročilPaní Marie Jarošová, nynější obyvatelka Domu sv. Františka ve Veselí nad Lužnicí, přes 50 let pracovala u P. Františka Sobíška, dlouholetého duchovního správce v Rudolfově a pozdějšího děkana katedrály sv. Mikuláše v Českých Budějovicích. V době působení na děkanství zároveň pracovala také na českobudějovickém biskupství v administrativním zázemí. O P. Sobíška pečovala až do jeho posledních dní, kdy 10. května 2013 zemřel. Setkání s papežem pro ni bylo velkým zážitkem a odměnou za její celoživotní službu. Svatý Otec František je takový náš otec. Hlavně má zájem o lidi, kteří některým z nás mohou zdát méněcenní. Ale to, co vidíme my prostýma lidskými očima, vidí on těma božskýma“, dodává dojatá a šťastná Marie Jarošová.

Marie Jarošová, Irena Třebínová, primátor Jiří Svoboda a ředitel Budvaru Petr DvořákDo Říma ji doprovodila Irena Třebínová, vedoucí pracovnic v sociálních službách z veselského Domu sv. Františka, jenž s paní Marií shodou okolností trávila také poslední chvíle u lůžka P. Sobíška. Nyní se opět obě společně setkávají v chráněném bydlení pro osoby se sníženou soběstačností ve Veselí nad Lužnicí. Irena Třebínová dříve pracovala v českobudějovickém Kněžském domově a vnímá jako obrovský dar to, že mohla doprovázet řadu kněží na sklonku jejich života. Setkání s papežem nebylo její první. „Před lety, v roce 2009, když jsem ještě pracovala v Kněžském domově, jsem dělala doprovod tamějším kněžím na pouť do Staré Boleslavi, kde jsem se mohla osobně pozdravit s tehdejším papežem Benediktem XVI.“ Setkání s papežem Františkem vnímá jako nezasloužený dar, ale zároveň jako velké poděkování. „Když jsem se dozvěděla od pana ředitele Kohouta z diecézní charity, že vybrali mě, abych dělala doprovod paní Marušce, úplně mě to dojalo k slzám a řekla jsem si, že už nepotřebuji žádný vánoční dárek,“ dodává Irena Třebínová. „Irena je jako moje dcera. Kdyby nejela ona, tak nejedu ani já“, směje se vděčně paní Marie, která i přes zdravotní obtíže zvládla svůj vůbec první let letadlem i audienci u Svatého Otce Františka.

Setkání se Svatým otcem se zúčastnil také českobudějovický primátor Jiří Svoboda, ředitel Budějovického Budvaru Petr Dvořák a ředitel Diecézní charity Č. Budějovice Jiří Kohout. Záštitu nad iniciativou převzalo Velvyslanectví ČR při Svatém stolci.

 

Poslechněte si reportáž Rádio Vaticana přímo z Vatikánu:

 

Text: Martina Baráková

Zdroj: Biskupství českobudějovické, M. Bína

Foto: L'Osservatore Romano